Odvliekli ho spolu s Golianom a Viestom. Stopa po Viliamovi Paulinym sa stráca v Nemecku (+FOTO)

Cenu mesta Banská Bystrica in memoriam udelia už o pár dní národohospodárovi, demokratickému politikovi a krátky čas aj starostovi Banskej Bystrice Viliamovi Paulinymu.

Z denníka V.Paulinyho. Rodina si ho chráni ako oko v hlave.Z denníka V.Paulinyho. Rodina si ho chráni ako oko v hlave. (Zdroj: Rodinný archív)

  BANSKÁ BYSTRICA. „Čím ďalej, tým horšie to vyzerá s nami. Autoritatívny režim Hlinkovej ľudovej strany odkopnutím Čechov a československej idey vháňa národ do náručia Hitlera, ktorý za cenu odtrhnutia sa Slovákov od Čechov dáva Slovákom samostatný Slovenský štát a vzal ho pod ochranu nemeckej ríše,“ napísal 6. apríla 1939 vo svojom testamente popredný národohospodár, bankár , demokratický politik a  krátku dobu aj starosta Banskej Bystrice Viliam Pauliny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Osobnosť, na ktorú sa dlho a neprávom zabúdalo. Tak, ako nebol po chuti  ľudákom a tí ho veľmi rýchlo po svojom nástupe k moci zbavili starostovskej stoličky v Banskej Bystrici, tak neskôr za socializmu  nebol  po chuti  kvôli svojej demokratickej orientácii  ani vtedajšej ideológii.

SkryťVypnúť reklamu

Tri strany bolesti

Trojstranový  Paulinyho  testament je viac duchovnou spoveďou, ako starosťou o to, ako zabezpečiť svoje potomstvo. Po Viliamovi Paulinym totiž žiadne veľké majetky nezostali napriek tomu, že  bol bankárom  a v rokoch spoločného štátu Čechov a Slovákov aj váženou a vysokopostavenou osobnosťou. „To je práve to, čo si na ňom ako jeho potomkovia  veľmi vážime a čím by mohol ísť príkladom aj dnešným politikom. Prakticky všetko, čo zarobil, venoval na dobročinné účely, podporu študentov, či budovanie horských chát v okolí Banskej Bystrice,“ hovorí jeho pravnučka, banskobystrická architektka a mestská poslankyňa Hana Kasová.

Odíď do Prahy, židoboľševik!

Testament písal Viliam Pauliny v čase, ktorý bol pre neho mimoriadne bolestný. Sám v ňom priznáva, že pod dojmom zlých a zhoršujúcich sa pomerov chradne na tele i duši. Rok predtým, v auguste 1938 sa stal starostom Banskej Bystrice, ale už 12. októbra ho z postu odvolali.   Za všetkým bola politika hlinkovcov, ale aj neúspešného kandidáta na starostu Banskej Bystrice.    Po vyhlásení autonómie 6. októbra 1938 v Žiline konala sa aj v Banskej Bystrici verejná manifestácia na oslavu tejto udalosti. Paulíny sa jej odmietol zúčastniť a prehovoriť k jej účastníkom. Predseda autonómnej vlády Tiso vydal dekréty, ktoré splnomocňovali poverené osoby urobiť opatrenia vo verejnej správe. Medzi prvými tak odstavili „čechoslovakistu“ Paulinyho, ktorého suspendovali.  

SkryťVypnúť reklamu

A v roku 1940 ho dokonca penzionovali aj  z funkcie generálneho riaditeľa banky.

Krátko po vzniku Slovenského štátu sa pred jeho domom dokonca zišla skupinka študentov, vedených gardistami. Vykrikovali a „židoboľševika Paulinyho“ posielali do Prahy, Ilavy, alebo najlepšie – rovno na šibenicu.  Nezľakol sa. „Nebojím sa nikoho a nedám sa zastrašiť nikým a ničím, nech sa stane čokoľvek,“ píše v testamente.

A ani sa nezľakol. V nasledujúcich rokoch sa aktívne  zapojil do odboja a ako priateľ a spolupracovník Vavra Šrobára spolupracoval s jeho ilegálnou skupinou.  Jeho vnútorné presvedčenie a nenávisť k fašizmu  vyvrcholili v Slovenskom národnom povstaní. Štyri dni pred jeho vypuknutím  prišiel Vavro Šrobár do Bystrice a ubytovali ho v chate doktora Nábělka na Donovaloch. 31. augusta sa Pauliny cez Slobodný slovenský vysielač prihovára poslucháčom. Stáva sa členom predsedníctva povstaleckej národnej rady  za demokratický blok  a povereníkom pre financie.

SkryťVypnúť reklamu

 

      Kto bol V.  Pauliny

Rodák zo Slovenského Pravna už v mladosti chápal, že cesta k politickej slobode musí byť budovaná vzdelanosťou a hospodárskou nezávislosťou. Pre svoje národné presvedčenie bol vyhodený zo všetkých škôl Uhorska. Preto vyštudoval Obchodnú akadémiu v Prahe  a patril medzi Hlasistov, ideovo inšpirovaných Masarykom.

Svoju prax v bankovníctve začal ako bankový úradník v Tatra banke v Martine a neskôr sa stal účtovníkom Zvolenskej ľudovej banky, kde sa postupne vypracoval na riaditeľa . Bol tiež členom správnych a dozorných rád aj v iných bankách. Po roku 1918 fúziou viacerých peňažných ústavov založil v Banskej Bystrici Národnú banku, kde pôsobil  od roku 1920 ako jej riaditeľ a od roku 1923 ako predseda správnej rady. Bol dôležitou osobou pri konsolidácii Čsl. republiky a slovenského peňažníctva.

Všetky svoje sily  obetoval prvej Československej republike. Zastával mnohé vysoké funkcie v štátnych a verejných hospodárskych inštitúciách. Založil a predsedal správnej rade účastinnej spoločnosti Stredoslovenské elektrárne, od roku 1923 bol až do prevratu v 1938 predsedom Obchodnej a priemyselnej komory v Banskej Bystrici.

Zaslúžil sa o výstavbu železničných tratí Krupina – Zvolen, Červená Skala – Margecany a Banská Bystrica – Diviaky. Bol starostom Sokolskej pohronskej župy Detvan, organizátorom turistických podujatí, predsedom Klubu česko-slovenských turistov a členom čestného výboru SKI-klubu v Banskej Bystrici.

Posledné dejstvo života. Pátranie rodiny pokračuje

Vráťme sa však k pohnutým týždňom Povstania. Viliam Pauliny mal v čase jeho vypuknutia už 67 rokov a ústup do hôr po jeho potlačení  ťažko znášal. Vyčerpaný hladom,  chladom a chorobami  sa v novembri vracia do Bystrice, kde ho už o pár dní zatkla  nemecká bezpečnostná polícia  a neskôr previezla do Bratislavy. Odtiaľ ho spolu s generálmi Viestom a Golianom v decembri transportovali do Berlína. Po tomto dátume už nie sú dostupné overené fakty o jeho ďalšom osude. S veľkou pravdepodobnosťou sa jeho osud naplnil v niektorom z nemeckých koncentračných táborov v prvých mesiacoch roku 1945.

Volali ho „Apatala“

Potomkovia Viliama Paulinyho, ktorý mal s manželkou Oľgou päť detí, na neho spomínajú aj dnes s láskou. Hoci bol pracovne veľmi vyťažený a hlavná starostlivosť o rodinu ležala na pleciach manželky, svoje potomstvo veľmi miloval.  „Celkove nás  je dnes  44 , z toho desiati  žijeme  v Banskej Bystrici,“ hovorí Hana Kasová. A tak ako kedysi jeho deti , aj oni mu dnes láskyplne hovoria „Apatala“.  Pátranie po posledných dňoch jeho života dodnes  nevzdali.  „Pátrali sme cez archívy, Slovenský červený kríž, písali sme do archívov v Sachsenhausene a Flossenburgu , no zatiaľ bez výsledku. Nevzdávame sa. Chceme to ešte skúsiť cez pražský vojenský archív, cez archívy Múzea SNP, či americké  veľvyslanectvo,“ hovorí pravnučka.

Odkladajú si po ňom každú cennosť. Rukou písaný denník s úhľadným krasopisom  aj bohatú fotodokumentáciu, na ktorej je s  Vavrom Šrobárom, či  bratmi Veselovcami.

„Od našich rodičov a starých rodičov vieme, že to bol veľký milovník hôr a propagátor turistiky. Stál pri zrode takých známych chát ako Trangoška, Suchý vrch či Štefánikova chata,“ hovorí Hana Kasová. A so zanietením  podnikal dlhé hrebeňovky v Nízkych Tatrách, Veľkej Fatre a blízkych Starohorských a Kremnických vrchoch.

Smútok pretavila do básní

Iba ťažko si dokáže človek predstaviť smútok a bolesť ženy, ktorá príde o manžela za podobných tragických udalostí. A nepozná ani miesto, na ktorom by mohla zapáliť manželovi sviečku.  Oľga Paulinyová pretavila svoj smútok do básní. Po neúspešnom pátraní po manželovi ho vyhlásili za mŕtveho a v roku 1947 sa v evanjelickom kostole v Banskej Bystrici  uskutočnila symbolická rozlúčka, ktorej sa zúčastnil aj  vtedajší predseda SNR Ján Lettrich. A každý verš jeho manželky, ktorá svoj žiaľ utápala v básňach,  je akoby  symbolickým plameňom sviečky.

„ Raz dočkám sa ho. Príde, ohlási, pohladí moje zbelené vlasy a povedie ma sebou v diaľ, kde nepocítim viacej žiaľ. Len smutný pokoj, temnú tíš, v hlbokú čiernu zemi skrýš,“ vyznala sa z lásky k manželovi v básni s názvom Z doby utrpenia.

So svojim manželom sa stretla Oľga Paulinyová vo večnosti v júli roku  1960.

Paradoxy doby

História prináša aj paradoxy. V tomto prípade dokonca viac ako zreteľné.

Na dome, v ktorom Viliam Pauliny roky žil a pôsobil je umiestnená pamätná tabuľa s jeho menom. V súčasnosti je budova sídlom BBSK so županom Mariánom Kotlebom.

Viliam Pauliny ako tvrdý odporca fašizmu by ťažko niesol fakt, že počas posledného výročia SNP na nej viali čierne vlajky

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 716
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 207
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 5 203
  4. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 594
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 4 576
  6. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 408
  7. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 272
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 585
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky VII.
  3. Monika Kollarova: Mačacie "ladies"
  4. Viktor Pamula: Odkiaľ a kam ?
  5. Andrea Ostrihoňová: Sú veci, ktoré sa nechcú stratiť
  6. Michal Drotován: Ako sa štát stará o svoj majetok?
  7. Ján Valchár: Irán, Izrael, bolševici a bolševník
  8. Alexander Hričko: Dve tváre slovenskej zahraničnej politiky
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 404
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 510
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 328
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 965
  5. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 23 674
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 002
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 606
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 100
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Nory hlodavcov.

V meste spúšťajú veľkú deratizáciu.


Je to tak, spevák legendárnej kapely SCORPIONS úspešne absolvoval operáciu chrbtice a dnes je plný sily a teší sa na koncertovanie.


Momentka zo súboja SRC Hamšík Academy vo Zvolene.

To najpodstatnejšie z futbalových trávnikov v regióne na jednom mieste.


Mužov, ktorých na výlete napadol medveď, leteckí záchranári transportovali do banskobystrickej nemocnice.

Jednému z mužov zviera vážne poranilo hlavu a krk.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky VII.
  3. Monika Kollarova: Mačacie "ladies"
  4. Viktor Pamula: Odkiaľ a kam ?
  5. Andrea Ostrihoňová: Sú veci, ktoré sa nechcú stratiť
  6. Michal Drotován: Ako sa štát stará o svoj majetok?
  7. Ján Valchár: Irán, Izrael, bolševici a bolševník
  8. Alexander Hričko: Dve tváre slovenskej zahraničnej politiky
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 404
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 510
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 328
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 965
  5. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 23 674
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 002
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 606
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 100
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu