Banská Bystrica - Dve na slovenské pomery unikátne operácie totálnej endoprotézy ramenného kĺbu urobili minulý týždeň na ortopedickom oddelení v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Aj napriek tomu, že vo svete ide už o rutinné zákroky, podľa profesora Antonína Sosnu z 1. Ortopedickej kliniky pražskej nemocnice v Motole, môžu sa robiť len na niekoľkých vybraných špičkových pracoviskách, medzi ktoré zaradil aj banskobystrickú ortopédiu.
Pacientky dlhodobo trpeli reumatickými ochoreniami. Jedna z nich, 45-ročná žena, už prekonala endoprotézu bedrového kĺbu, ale objavili sa jej ďalšie komplikácie v ramene.
Podľa exprimára ortopedického oddelenia Pavla Legiňa, obidve, približne hodinové operácie, boli bez komplikácii. "Najdôležitejšie je, že pacientky po operácii už nebudú trpieť bolesťami a zlepší sa im pohyblivosť rúk," konštatoval po úspešných zákrokoch Legiň.
Jedna totálna endoprotéza ramenného kĺbu hradená poisťovňou stojí približne do 100 tisíc korún. V prípade, že by pacientky museli operovať napríklad v susedných Čechách, táto operácia by vyšla poisťovňu troj až štvornásobne viac.
Riaditeľ Rooseveltovej nemocnice Robert Rusnák je presvedčený, že podobné operácie by sa mali centralizovať na špecializované pracoviská a jedno z nich by malo byť v Banskej Bystrici. Túto myšlienku podporil aj český špecialista Sosna a označil ju za jediné možné smerovanie. Sosna verí, že úspešná Banská Bystrica bude pokračovať v náhradách aj ďalších kĺbov. "Banskobystrická ortopédia je špičkové slovenské pracovisko, ktoré by sa mohlo náročnými operáciami tohto druhu zaoberať," dodal Sosna.
Profesor Sosna už v Banskej Bystrici operoval asi 20-krát a s úrovňou Legiňovho tímu je veľmi spokojný. "Keby som si mohol vybrať, Pavlovi Legiňovi by som sa určite neváhal dať operovať," povedal profesor Sosna z pražskej motolskej nemocnice.