Jablčný ocot, ktorý obsahuje kyselinu jablčnú, v organizme vytvára energiu a pôsobí ako jej zásobáreň. Má významnú úlohu pri zlepšovaní stavu krvi v ľudskom organizme. Zvyšuje jej zrážanlivosť, normalizuje menštruačný cyklus, uzdravuje krvné cievy a podporuje vytváranie červených krviniek. Obsahuje veľké množstvo draslíka, čo je dôležité pre tvorbu energie a tiež priaznivo vplýva na nervovú sústavu. Prikladanie jablčného octu na kožu pomáha pri rôznych kožných ochoreniach a tiež pri odstraňovaní kožných škvŕn. V Škótsku sa používa pri rozširovaní žíl, ktoré majú ráz kŕčových žíl.
1. Choré miesta natierajte jablčným octom po celej dĺžke. Súčasne pite ráno a večer po 2-3 poháre vody s prídavkom 2 čajových lyžičiek jablčného octu do každého pohára.
2. Pre udržanie normálneho cyklu obnovy krvi (každých 28 dní) sú veľmi účinné šťavy z čerstvého ovocia a zeleniny spolu s jablčným octom. Každodenné pitie dvoch čajových lyžičiek jablčného octu v pohári vody minimálne 2-3 krát denne pozoruhodne pomáha pri nadmernom krvácaní pri menštruácii, pri krvácajúcich hemoroidoch a pri krvácaní z nosa.
3. Jablčný ocot priaznivo pôsobí pri znižovaní vysokého krvného tlaku. Treba ho užívať denne 1-3 čajové lyžičky pred jedlom.
Recept na jablčný ocot:
Umyte 1 kg jabĺk, neolúpte ich, ale postrúhajte na sklenenom alebo plastickom strúhadle, dajte do 4-litrového pohára, zalejte 2 litrami studenej vody a zakryte tanierikom. Počas 10 dní túto zmes denne miešajte drevenou varechou. Po 10 - tich dňoch zmes preceďte cez gázu, šťavu nalejte naspäť do pohára a nechajte ešte 20 dní stáť. Dávajte si pozor, aby jablká neprišli do styku s kovom.
AKTUÁLNY ZBER LIEČIVÝCH RASTLÍN
1. Práve je obdobie, kedy si môžete nazbierať cesnačku lekársku. Zbierajte z nej listy alebo vňať. Samostatne ju môžete použiť čerstvú do šalátov proti únave (obsahuje veľké množstvo vitamínu C). Vhodná je pri hnačkách a kožných vyrážkach. Môžete si pripraviť tinktúru, ktorá je účinná v boji s únavou. Do pohára dajte z 2/3 cesnačku, ktorú zalejte dobrou ovocnou pálenkou. Nádobu uzatvorte a nechajte na teplom mieste vylúhovať počas dvoch týždňov. Po uplynutí príslušnej doby sceďte a nalejte do fliaš. Liečivú tekutinu užívajte ráno počas dvoch týždňov za jednu čajovú lyžičku.
2. V máji až do jesene kvitne repík lekársky. Zbierajte celú kvitnúcu vňať. Čaj z nej účinne uhasína smäd. Je vhodný pri poruchách trávenia, zápaloch žalúdka, čriev alebo žlčníka. Používa sa pri problémoch s ľadvinovým a pečeňovým pieskom a kamienkami. Pri zápaloch ústnej dutiny sa ním kloktá (najmä speváci), pri kožných vyrážkach sa prikladá na postihnuté miesto formou obkladov, pri nádche je možné ním vyplachovať nosnú dutinu a pri únave nôh robiť kúpele.
3. Už samotné pomenovanie skorocelu kopijovitého naznačuje, že skoro „celí“ rany. Má výborné protibakteriálne účinky, pôsobí protizápalovo. Riedi hlien pri zápaloch priedušiek, stimuluje tvorbu žalúdkovej kyseliny. Okamžite účinkuje pri poštipnutí hmyzom. Osvedčil sa pri liečbe mokvajúcich lišají, vredov a zle sa hojacich rán. Veľmi sa hodí na liečenie zápalu očných spojiviek.
NOVÁ SÚŤAŽ
Pre jedného čitateľa, ktorý nám do redakcie zašle alebo osobne prinesie jednu zo spomínaných byliniek, ktoré je možné zbierať v mesiaci máj, máme okrem liečivých čajov pripravené aj liečivé bylinky v črepníku vhodné nielen ako prísady do varenia, ale aj ako ozdobu kuchynského interiéru. Neváhajte a súťažte!
Adresa redakcie:
Smer Magazín, Horná 23, 974 01 Banská Bystrica
Ján Krempaský