Žiarska nemocnica získala štatút Baby Friendly Hospital

Žiar nad Hronom - Pôrodnícke a novorodenecké oddelenie nemocnice v Žiari nad Hronom je pätnástym zdravotníckym zariadením, ktorému Slovenský výbor pre UNICEF udelil štatút Baby friendly hospital. Ide o globálny program v starostlivosti o matku a novorodenca, ktorý sa už uplatňuje v mnohých krajinách sveta. Na Slovensku je počet pôrodníc s týmto programom stále veľmi nízky, dosahuje približne 30 percent. Ideálny stav by nastal, keby tento štatút mali všetky slovenské pôrodnice, ako je to napríklad vo Švédsku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Švédsko tvorí v tomto smere európsku špičku spolu s Nórskom a Slovinskom," povedala podpredsedníčka slovenského výboru pre UNICEF Viera Haľamová. Ani Slovensko však pri hodnoteniach Svetovej zdravotníckej organizácie nedopadlo najhoršie. V oblasti pôrodníctva a starostlivosti o matku je zaradené spolu s ďalšími 8 európskymi krajinami v druhej skupine. V júni by mal byť v Dubline prijatý program na podporu dojčenia v krajinách EÚ, ktorý bude musieť Slovensko ako nový člen únie napĺňať. "Štatút UNICEF-u považuje prirodzenú výživu dieťaťa popri novom prístupe k matke a novorodencovi za prioritnú. Očakávame to aj od nemocníc, ktorým sme tento štatút udelili," dodáva Haľamová.

Nemocnice nedostávajú štatút natrvalo, ale po dvoch rokoch by sa mali licenčné podmienky preverovať. Prísť by k tomu malo už v druhej polovici tohto roka. UNICEF chce predísť tomu, aby sa štatút s prísnymi podmienkami devalvoval. O získanie štatútu sa uchádza momentálne viacero slovenských nemocníc. Je teda predpoklad, že Slovensko si pozíciu v oblasti pôrodníctva vylepší.

SkryťVypnúť reklamu

Ako povedal riaditeľ žiarskej nemocnice Pavol Učník, prípravná fáza na udelenie štatútu trvala na novorodeneckom a pôrodníckom oddelení približne rok. Po určitej stagnácii z predchádzajúcich rokov začal počet pôrodov a gynekologických operácií v žiarskej nemocnici opäť narastať. V uplynulom roku dosiahol nárast asi 23 percent a udelením štatútu by mohlo prísť k ďalšiemu nárastu. "Nemáme záujem reklamou, či marketingom pritiahnuť rodičky zo vzdialených slovenských miest. Našou snahou je poskytnúť kvalitnú starostlivosť pre matky a novorodencov žiarskeho regiónu," dodal riaditeľ. V Banskobystrickom kraji majú okrem Žiaru nad Hronom tento štatút už len nemocnice v Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici a v Rimavskej Sobote.

Kveta Fajčíková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Hodnotenie profesionála: Maldivy sú mimo sezóny oázou pokoja
  2. Problém s vlasmi či pokožkou? Krása začína vo vnútri
  3. Táto firma úspešne digitalizuje dopravné riešenia na Slovensku
  4. Rodina ako opatrovatelia: Slovákov straší nesebestačnosť
  5. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte
  6. Moderné okuliare: technológia, ktorá vám uľahčuje život
  7. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  8. Máš jedno euro navyše? Pripoj sa do potravinovej zbierky
  1. Hodnotenie profesionála: Maldivy sú mimo sezóny oázou pokoja
  2. Rady pre začínajúcich podnikateľov: na čo nezabudnúť pri štarte
  3. Filantropia slovenských milionárov s tichým vplyvom
  4. Špeciálna krížovkárska príloha v denníkoch SME a Korzár
  5. LESY SR otvorili novú predajňu Lesníckych pochúťok
  6. Problém s vlasmi či pokožkou? Krása začína vo vnútri
  7. Táto firma úspešne digitalizuje dopravné riešenia na Slovensku
  8. Moderné okuliare: technológia, ktorá vám uľahčuje život
  1. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte 13 609
  2. Moderné okuliare: technológia, ktorá vám uľahčuje život 7 216
  3. Táto firma úspešne digitalizuje dopravné riešenia na Slovensku 4 751
  4. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť 4 066
  5. Rodina ako opatrovatelia: Slovákov straší nesebestačnosť 3 424
  6. Hodnotenie profesionála: Maldivy sú mimo sezóny oázou pokoja 3 097
  7. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok. 2 537
  8. Problém s vlasmi či pokožkou? Krása začína vo vnútri 2 517
  1. Irena Šimuneková: Vlkolínec, dedinka, kde sa zastavil čas...
  2. Julius Kravjar: Slovenské vody liečivé (2)
  3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Vražda na ostrove Molat: zlato, cudzie DNA a nájdená loď. Podozrivý Slovák ostáva vo väzbe
  4. Katarina Strakova: Obecná kasa v Sklenom sa nekontrolovane otvára - nie pre občanov
  5. Vladimír Bačišin: Akú mala, takú vysokú školu dala (3)
  6. Vladimír Čuchran: Invazné všeličo. Votrelec. Okupant...
  7. Andrea Podešvová: Vitajte v herni menom Slovensko
  8. Dada Vozáriková: Stanovačka v kamennej púšti Írska
  1. Anna Brawne: Pán riaditeľ SIS, klamete alebo máte problémy s pamäťou? 13 894
  2. Rado Surovka: Prečo Fico vyhrá voľby v r.2027. 11 579
  3. Ivan Čáni: Súdruh Blaha nie je rozhodne žiadne neviniatko, ale toto si ani on nezaslúži. 7 317
  4. Anna Brawne: Drahý Peter, v každej normálnej krajine, by ste vy, tým vedcom, nemohli robiť ani vrátnika! 5 793
  5. Veronika Michalčíková: S KST na neprístupných miestach Belianskych Tatier. Sú to celkom fajn ľudia 5 746
  6. Angelika Herčková: V sociálnych službách nás majú za handry nielen vládni predstavitelia, ale aj rodinní príbuzní? 5 361
  7. Ján Valchár: Palivová kríza v Rusku bujnie 5 355
  8. Ján Valchár: Čo to, čo to? Žeby ďalšia rafinéria? 5 354
  1. Radko Mačuha: Desať prikázaní Glücka.
  2. Marcel Rebro: Týždeň ticha uprostred vojny
  3. Roman Kebísek: Timravinu novelu Hrdinovia uhorské úrady scenzurovali. Rukopis je nezvestný
  4. Věra Tepličková: Aj ja som za bundy alebo Ako Glück riešil, riešil, až vyriešil kriminalitu
  5. Radko Mačuha: Skúsme pochopiť Slovensko.
  6. Dušan Koniar: Ak je Únia v prdeli, kto je tá šťastná mrľa z nej trčiaca?
  7. Marcel Rebro: Pošli Vianoce deťom do ostreľovaného mesta
  8. Roman Kebísek: Ako sa správa stoický filozof? Marcus Aurelius o tom písal pri Hrone
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu