Nedeľa, 5. júl, 2020 | Meniny má Cyril, MetodKrížovkyKrížovky

Konder znovu strieľal góly v Anglicku

Banská Bystrica – Hokejista Peter Konder (32) hokejovo a ľudsky vyrastal v Banskej Bystrici. Najväčší úspech titul majstra Slovenska získal pred tromi rokmi v rivalskom Zvolene a aj keď je stále hráčom HKm, ostatné dve sezóny bol zviazaný s Veľkou Britániou. Pred dvomi rokmi podpísal zmluvu so škótskym Edinburgh Capitals. Po sezóne zahlásil, že videl a skúsil, a aj keď bolo dobre, stačilo.

Minulý ročník začal v drese zvolenského béčka v prvej lige. Dlho nevydržal. Poslal ponuku do zahraničnej agentúry, ktorá mu sprostredkovala anglický klub Guildford Flames, v mestečku tridsať kilometrov od Londýna. ,,Následne mi telefonoval manažér, tréner a hráč v jednej osobe Stan Marple. Mal som síce za sebou polročné pôsobenie v Škótsku, napriek tomu náš rozhovor v angličtine nebol plynulý z mojej strany. V podstate sme sa na prvýkrát dohodli," priblížil prvé kontakty Peter Konder.

Do Anglicka odcestoval 8. novembra a hneď nasledujúci deň nastúpil v drese plameňov proti Fife Flayers. Tromi asistenciami sa podpísal pod víťazstvo 4:3. ,,Vstup do anglických majstrovstiev som mal dobrý. Nemal som problém prispôsobiť sa, veď v mužstve pôsobilo okrem mňa päť ďalších Slovákov - Miloš Melichárek, Jozef Kohút, Rastislav Palov, Marián Smerčiak a Peter Michnáč. Kvótu deviatich legionárov dopĺňala trojica Kanaďanov. Od začiatku ma v klube upozornili, že majú vysoké ambície a cieľom je dostať sa do play off," dodal P. Konder, ktorý nastupoval v prvom útoku s Kanaďanmi Ryanom Vinceom a Scottom Levinsom. ,,Ako center som sa ich snažil dotlačiť viac k technickému európskemu hokeju a z mojich prihrávok vyťažili množstvo gólov. Pred bránou to vedia."

Najvyššia súťaž Veľkej Británie sa hrá netypicky na tri časti. V prvej, základnej odohrali tímy 52 zápasov. Flames skončili s bodovou stratou druhé za Fife Flayers a postúpili do šesťčlennej nadstavby, kde sa hrá systémom každý s každým. Najlepší štyria postúpili do play off, Guilford z prvého miesta. Záverečné vyraďovacie súboje sa hrajú vlastne na jeden, 120 minútový zápas. Najskôr sa tímy stretnú na 60 minút na ľade jedného a druhých 60 minút začínajú so stavom ako skončil úvodný duel. Kto v obidvoch strelí viac gólov, vyhráva. ,,Pre mňa bolo zaujímavé, že sme v semifinále narazili na Edinburgh Capitals, ktorý mal za sebou dobrú sezónu. V prvom zápase sme vyhrali doma 6:1, vonku 4:3 a s celkovým skóre 10:4 sme postúpili do finále, ktoré bolo veľkým derby so susedným Brasknell Bees. Vonku sme v divokom stretnutí vyhrali 5:4 a doma sme začali s taktikou nedostať gól. Hrali sme však zle a prehrávali dvojgólovým rozdielom. Ešte desať minút pred koncom sme prehrávali 2:3, ale sa nám podarilo vyrovnať a v hre bez brankára sme pridali štvrtý gól."

Peter si účinkovanie v Guildforde pochvaľuje. Hala s kapacitou 2 200 miest bývala zaplnená a za prospešný považuje aj pozápasový rituál, keď hráči rozdávajú fanúšikom autogramy a podebatujú si. V 50 zápasoch strelil 12 gólov, na 37 prihral a s 49 bodmi skončil v klubovom hodnotení na 6. mieste. ,,Oproti minulej sezóne klesol počet tímov v súťaži desať na sedem. Kvalita však stúpla, lebo ostali iba najlepší hokejisti. V Anglicku už dávno neplatí, že príde niekto z vonku, zoberie puk a dá gól. Stavili sme defenzívu, dostali sme najmenej gólov a zápasy vyhrávali najčastejšie o gól."

Po skončení sezóny dostal od Guildfordu ponuku aj na ďalšiu. Rozmýšľanie si nechá na leto, najskôr, už v máji čaká prírastok do rodiny. Medzitým chce položiť základy nového domu, v ktorom chce vychovávať potomka. ,,Ak nedostanem nejakú inú ponuku, pôjdem znovu do Anglicka. Hokej ma stále baví a chcem hrať ešte niekoľko rokov," dodal P. Konder.

10. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 8 907

Stredoslovenské múzeum zrekonštruuje fasádu Thurzovho domu za takmer 400-tisíc eur

Dom na Námestí SNP je jednou z najstarších zachovaných svetských stavieb v Banskej Bystrici, nachádza sa v ňom vzácna Zelená miestnosť.

Thurzov dom - jedna z najstarších svetských pamiatok v meste.

Festival VIVAT VOX ORGANI 2020 sa začne 25. júla (+PROGRAM)

Tohtoročný festival rozozvučí vzácne organy v kostoloch v Španej Doline a Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici v Banskej Bystrici.