Banská Bystrica - Mesto Banská Bystrica v posledných rokoch nezaznamenalo výrazný rozvoj. Dôvodom istej stagnácie je riešenie enormnej zadlženosti, ktorá paradoxne vznikla práve v čase investičného boomu v polovici 90. rokov.
Za najvýznamnejšiu investíciu posledných desiatich rokov považujú mestskí architekti vybudovanie pešej zóny v historickom jadre mesta. Kedy bude dokončená však nikto nevie. Podľa odhadov totiž chýba ešte okolo 50 miliónov korún. Zaujímavá je budova Jopa na námestí Ľ. Štúra, ktorá získala aj cenu za architektúru, ale aj dostavba univerzity. Mesto je z najhoršieho von, darí sa mu likvidovať dlh a vracajú sa investori a investície. Vízia súmestia, alebo metropolitného centra Banská Bystrica - Zvolen zostáva prioritnou, jej realizácia je však v nedohľadne.
Najväčšia investícia, ktorá by mala v najbližších rokoch ovplyvniť charakter mesta, je výstavba spoločenského a kultúrneho centra s hotelom a športoviskami takmer v centre mesta - na Troskách. Architekti toto vyvýšené miesto nazývajú aj "bystrická Akropola", pretože v budúcnosti by tam okrem spoločenského centra mali stáť aj múzeum a divadlo. Investícia presahuje miliardu korún. Prvá etapa projektu, teda spoločenské centrum, by mala byť hotová v priebehu dvoch až troch rokov, celý projekt podľa odhadov do desiatich rokov. Ďalšia investícia, nový polyfunkčný dom, v priestore parkoviska a zelenej plochy na Huštáku by mala prepojiť práve centrum na Troskách s historickým námestím.
Odborníci predpokladajú, že v najbližšom čase do mesta prídu aj ďalšie obchodné reťazce, pretože doteraz to boli iba dva. Dôvodom je práve predaj pozemku na Troskách, o ktorý mali všetci eminentný záujem. Kaufland s parkovaním na streche pri železničnej stanici by mali dostavať v júni a na Belvedéri bude stáť nové obchodné centrum Lídl. Firma zároveň na vlastné náklady prebuduje preťaženú križovatku pri gymnáziu Tajovského na kruhový objazd.
Polyfunkčné centrum by malo vyrásť aj oproti starej nemocnici, občania však protestujú. O výstavbu v meste sa začali Bystričania výraznejšie zaujímať po úspechu občianskej iniciatívy Za dôstojnú Radvaň, ktorá zabránila výstavbe benzínového čerpadla uprostred sídliska. Lokálna akcia Bystričanov mala medzinárodný ohlas.
Počas niekoľkých týždňov by malo podľa našich informácií padnúť rozhodnutie o príchode veľkej spoločnosti, ktorá by mala investovať v priestore priemyselného parku Majer - Šalková. Vedenie mesta zatiaľ meno investora tají.
Ďalšie tri pripravované významné investície sú prebudovanie kanalizačného systému mesta za peniaze EÚ, výstavba tunela popod vrch Urpín na ochranu proti povodniam a severný obchvat mesta, ktorý odľahčí najnehodovejší úsek pri rieke Hron.
Bystrickí poslanci rozhodli po takmer 30 rokoch o vypracovaní nového územného plánu mesta. Aj v tomto prípade sa očakáva výrazná aktivita občanov. Magistrát totiž plánuje verejné zhromaždenia po jednotlivých mestských štvrtiach.
Daniel Vražda