Banská Bystrica - Najkrajšie kalendáre Slovenska 2004 sú v týchto dňoch vystavené v Átriu a Univerzitnej študovni Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici. Súťažná výstava kalendárov a kalendárovej tvorby, ktorú organizuje Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov, je celoštátna a na Slovensku ojedinelá. Do 12. ročníka sa prihlásilo 21 vystavovateľov s 30 kalendármi. Kuriozitou medzi nimi je reliéfny kalendár Slovenskej knižnice pre nevidiacich v Levoči so zaujímavou tematikou Tatranských vysokohorských chát. Medzi témami kalendárov dominuje slovenská príroda, ľudová architektúra, pamiatky, historické mestá. Najkrajšie kalendáre tohto roka však prinášajú aj krásu skla, vlčích makov, či starých autobusov, nechýbajú ani diela starých majstrov.
Ako na vernisáži v stredu minulý týždeň uviedol prezident súťaže Vladimír Bárta, vystavovatelia sa v tomto roku prezentujú najmä reprezentačnými firemnými kalendármi, do súťaže však nebol prihlásený ani jeden kartičkový kalendár. Chýbali tiež kalendáre vydávané mestskými a obecnými úradmi. Tejto tvorbe zostali verné len obce Štrba a Seňa. Porota oceňovala kalendáre vo ôsmich kategóriách. V kategórii autorských kalendárov boli ocenení Rastislav Bero s kalendárom Všetko má svoj čas, Igor Cvacho - Prechádzky históriou a Igor Boháč – Slovenská dedina.
Prvá cena medzi nástennými viaclistovými kalendármi poputovala do Slovenskej ústrednej hvezdárne za Astronomický kalendár. V ďalších kategóriách sa na prvých miestach umiestnili kalendáre Slovenskí lekárnici, Sklo, História autobusov, či Kalendár pre zrakovo postihnutých. Mimoriadnu cenu porota udelila obci Seňa za kalendár Seňa a mimoriadne ocenenie kalendáru Katedrály za zviditeľnenie vzácnych kultúrno-historických klenotov Slovenska.
„Zvyšujúca sa kvalita slovenských kalendárov nás, organizátorov, teší, lebo nemalú zásluhu na tom nesporne má aj súťaž slovenskej kalendárovej tvorby,“ povedal Vladimír Bárta. Výstava slovenských kalendárov 2004 v ŠVK potrvá do konca marca. Potom poputuje aj do Banskej Štiavnice a ďalších slovenských miest.
(gudz)