Banská Bystrica- Radomír je meno, ktoré sa v slovenskom kalendári vyskytuje iba každý štvrtý rok. Pripadá totiž na 29. februára. Tento dátum možno nájsť v roku, ktorý je deliteľný štyrmi. Takým je aj súčasný rok 2004.
Fakt, že niekto má podľa kalendára „právo„ oslavovať meniny len každý štvrtý rok, by mohol byť dôvodom istého pocitu diskriminácie ľudí nosiacich meno Radomír. Ozaj, ako vlastne oslavujú meniny Radomírovia?
Za odpoveďou na túto otázku sme sa vybrali za bývalým redaktorom týždenníka Smer Magazín Radomírom Vrbovským.
„Meniny zvyčajne neoslavujem,„ tvrdí akoby nezaujate náš bývalý kolega. „Súčasná doba je tak uponáhľaná a plná stresu, že si ani neuvedomujem, že som mal mať meniny.„ Trend neoslavovania menín, ktoré Vrbovskému podľa jeho reakcií zjavne nechýbajú, z času na čas ovplyvnia jeho kamaráti, ktorí mu ich pripomenú.
„Ak sa rozhodnem oslavovať meniny, tak to spájam s narodeninami, ktoré sú na začiatku februára,„ opisuje svoj pragmatický prístup k osobným sviatkom Vrbovský. Oslava „narodomenín„ má v slovníku Vrbovského&company výraz „kurací šalát„. Toto jedlo „je jedna z mojich špecialít, ktorú viem dobre pripraviť,„ hovorí s hlasom skúseného kuchára. Oslava á la Vrbovský prebieha vo veľkom štýle. Sám hodnotí ním usporiadané oslavy ako „bujarejšie„.
Radomír Vrbovský ani zďaleka nepatrí k ľuďom, ktorí by sa cítili byť diskriminovaní nepravidelným slávením vlastných menín. Určitá pravidelnosť v oslave menín existovala len v detstve, kedy mu ich pripomínala a organizovala mama, pôvodom Češka. „V detstve som oslavoval meniny podľa českého kalendára.„ V ňom má Radomír pevné miesto, 3. júl.
Mužské meno Radomír je slovanského pôvodu. Je variantom mena Radimír. Význam mena Radomír je ten, kto má rád mier (svet) alebo ten, kto sa stará o mier. Vrbovskému sa Radomír spája s jeho obľúbenou piesňou Peace loves man.
Ján Krempaský
Foto: V aktuálnom vydaní, 9.3., vo foto pod súborom Vrbovský.