Banská Bystrica - Len približne dvadsať percent vozidiel, ktoré používa Hasičský a záchranný zbor v Banskobystrickom kraji má menej ako dvanásť rokov. Všetky staršie automobily by mali byť podľa vnútorných predpisov vyradené! Najkritickejšia je situácia pokiaľ ide o výškovú techniku, v najlepšom stave sú vozidlá používané pri výjazdoch k dopravným nehodám.
K zlepšeniu situácie má prispieť vyše 58 miliónov korún, ktoré hasiči dostanú od poisťovní ako podiel z výberu poistného. Použijú ich na nákup osobných ochranných pracovných prostriedkov, zariadenia na predlekársku pomoc a vyslobodzovacej techniky, ktorou doplnia staršie autá, ale i na nákup nových vozidiel. Technický automobil na ťažké vyslobodzovacie práce dostane okres Rimavská Sobota, kombinované vozidlá na záchranársku činnosť i hasenie pribudnú v okresoch Banská Bystrica, Brezno a Zvolen.
Za "napínavejšiu" považuje riaditeľ Krajského riaditeľstva HaZZ Milan Belo-Caban situáciu v oblasti rozpočtových príjmov. Na prevádzku majú totiž hasiči v tomto roku o dva milióny korún menej ako vlani, hoci ceny pohonných látok a energií naopak vzrástli. "Všetko je limitované počtom výjazdov. Ak nebudú žiadne požiare a dopravné nehody, peňazí máme dosť a ešte ich vrátime," povedal. "Ale nič tomu nenasvedčuje, lebo už v januári sme mali takmer 550 výjazdov. V každom prípade nám to však musí vystačiť, i keď to bude na úkor údržby objektov. Na tú nám zostáva každý rok stále menej a menej peňazí."
Vlani urobili hasiči v Banksobystrickom kraji bezmála 7200 výjazdov, pričom skoro päťtisíc zásahov bolo záchranných, technických a ekologických. Vyše tritisíc výjazdov smerovalo k dopravným nehodám, čo je až tretina z celoslovenského počtu. Banskobystrický kraj je na tom totiž hľadiska dopravnej nehodovosti dlhodobo veľmi zle. Veľkej frekvencii vozidiel v tejto časti Slovenska nezodpovedá kvalita ciest a hlavné ťahy dokonca netypicky prechádzajú aj priamo cez krajské mesto.
V Banksobystrickom kraji bolo vlani 2039 požiarov, čo je o 440 viac než v predchádzajúcom roku. Priame materiálne škody presiahli hranicu 55 miliónov korún, čo je o 15 miliónov menej než pre rokom. Uchránené hodnoty vyčíslili na viac ako 733 miliónov korún. V posledných rokoch vzrástol počet úmyselne založených požiarov. "Vlani ich bolo rovných sto s priamou škodou presahujúcou štrnásť miliónov korún," povedal M. Belo-Caban. "Je to jav, ktorý niečo vypovedá o spoločnosti, o medziľudských vzťahoch, o atmosfére v spoločnosti. Objavuje sa to od deväťdesiatych rokov, predtým toho bolo málo. Aj škody sú pomerne vysoké, lebo páchateľ ide cielene niekomu ublížiť, podpáliť dom alebo auto..."
Milan Kelemen
Foto - Ján Krošlák