Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky

Plavucha: Možno som s hokejom skončil priskoro...

Bývalý reprezentant Slovenska Vlasto Plavucha sa v našom hokeji sklamal ako hráč aj ako funkcionár. Dodnes si myslí si, že patril medzi najneobľúbenejších hráčov.

Famózny kanonier Vlasto Plavucha zmizol z našich klzísk doslova zo dňa na deň. Zavesil korčule na klinec a nikdy vlastne nevysvetlil prečo. Potom z sa z čista-jasna objavil vo funkcii športového manažéra extraligového klubu zo Žiliny. Po niekoľkých mesiacoch však z tejto funkcie odišel a opäť akoby sa po ňom zľahla zem. My sme ho však dokázali nájsť aj v tomto predvianočnom zhone a v exkluzívnom rozhovore pre SMER MAGAZÍN sme od neho získali odpovede na všetky otázky, ktoré zaujímajú športovú verejnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Hrávali ste počas kariéry v niekoľkých našich i zahraničných kluboch, v slovenskej reprezentácii, ktoré obdobie vo svojej aktívnej činnosti považujete za najvydarenejšie?

- Skutočne ťažko povedať, ktorú časť mojej kariéry považujem za najúspešnejšiu. Výsledkovo to bolo určite košické obdobie, keď sme získali dva majstrovské tituly. Práve v Košiciach som prežil moje najlepšie hokejové roky.

Ako s odstupom času vnímate svoje pôsobenie v HKm Zvolen?

- Myslím si, že aj pôsobenie v tomto klube mi ako hráčovi niečo dalo. Hneď prvý rok sme hrali o titul, no prehrali sme vo finále so Slovanom Bratislava. Práve túto sezónu som zakončil úspešným účinkovaním v reprezentačnom tíme na majstrovstvách sveta v Petrohrade v roku 2000, kde sme prekvapujúco získali strieborné medaily. Dovolím si tvrdiť, že aj toto bol jeden z najúspešnejších rokov v mojej kariére.

Skryť Vypnúť reklamu

Práve v tíme HKm Zvolen vás trénoval Ján Jaško, ktorý kladie dôraz na tvrdú fyzickú prípravu. Tú ste vy nemali príliš v láske. Ako ste si zvykli na jeho tréningy?

- Tréner Jaško mal veľmi zaujímavú letnú prípravu. Netvrdím to len ja, ale aj ostatní chlapci, ktorých dokázal v lete výborne pripraviť na celú sezónu. Myslím si, že málokto z hokejistov má rád letnú prípravu. Každý z nás si však letný fyzický dril musel odtrénovať. Nemožno to brať tak, že vo Zvolene som zažil jedinú poriadnu letnú prípravu v celej kariére.

Zvláštnou kapitolou vo vašej kariére bolo pôsobenie v ruskom klube Amur Chabarovsk. Neľutujete, že ste ich ponuku vôbec prijali?

- Nemyslí, že to bol chybný krok. Išiel som do Ruska preto, lebo som si myslel, že sa tam svojou hrou presadím. Bol to z mojej strany pokus dokázať v kariére ešte niečo viac a malo sa to odraziť v mojej nominácii na olympiádu v Salt Lake City. V tom čase som si myslel, že by som na olympiádu mal ísť. Práve vidina olympiády ma motivovala, aby som to skúsil v Rusku. Mal som v tom čase aj iné lukratívne ponuky, napríklad zo Švajčiarska, no myslel som si, že angažmán v Rusku mi pomôže nominovať sa do reprezentačného tímu. Zrejme len preto som prijal ponuku Amuru Chabarovsk.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo bolo pre vás v Rusku najväčším sklamaním?

- Pokiaľ ide o šport, žije Rusko ešte v komunizme. Všetko je tam na rozkaz. Tréneri nie sú žiadni demokrati, práve naopak. Tamojší tréning to je len kvantita a žiadna kvalita...

Je Chabarovsk bohatým klubom?

- Určite je finančne dobre zabezpečený a hokejisti, ktorí tam hrajú, netrpia žiadnou núdzou.

Z Chabarovska ste sa vrátili do Zvolena a onedlho ste skončili s hokejom. Nezdá sa vám, že priskoro...?

- Možno áno. Mal som vo Zvolene ešte rok zmluvu, no ich zaobchádzanie so mnou rozhodne nebolo také, ako som si predstavoval. Povedal som si, že keď nemôžem hrať nikde inde než vo Zvolene, tak nebudem hrať vôbec. Za Zvolen som už hrať nechcel. Preto som sa rozhodol skončiť.

Neplánujete uskutočniť nejaký rozlúčkový zápas? Hokejista s takou bohatou kariérou by si ho isto zaslúžil.

- To nie... Žiadny rozlúčkový zápas neplánujem. Neviem si ani predstaviť, pre koho by som to robil. Pre fanúšikov? Akých? Veď ja som bol jeden z najneobľúbenejších hokejistov. Naozaj nevidím dôvod, prečo by som mal zorganizovať takýto zápas. Po skončení kariéry som sa na mnohé veci začal pozerať z nadhľadu. Zistil som, akých som mal „tiežkamarátov“... Nejeden športovec už povedal, že sa mu po skončení kariéry veľmi zmenil život. A je to pravda.

Možno vás fanúšikovia nemali radi preto, že ste ich svojím správaním provokovali...

- Nemyslím si, že by som ich nejako extra provokoval. V prvom rade som bol hráč, zamestnanec klubu. Vždy som sa snažil dobre si robiť svoju robotu. Dával som jeden dva, niekedy tri góly za zápas a nemyslím si, že by to mal byť dôvod na to, aby na mňa ľudia nadávali. Je to taká choroba slovenského fanúšika. Nevie oceniť výkon súpera. Nadávať niekomu len preto, že si dobre robí svoju robotu... To je naozaj dôkaz jeho slaboduchosti. Hrával som aj vo švajčiarskom Langnau, kde sa mi nikdy nič také nestalo. Hral som v mužstve, ktoré sa pohybovalo na spodku tabuľky, ale fanúšikovia tam boli fantastickí. Nikdy sa neznížili k tomu, aby na nás pokrikovali. Vždy nás vytrvalo povzbudzovali.

Znášate ťažko, že ste korčule zavesili na klinec?

- Beriem to ako realitu. Keď som skončil s hokejom, doslova som zanevrel na tento šport a pol roka som nebol na žiadnom zápase. Hokej ma vtedy zaujímal len okrajovo. Bol som sklamaný z posledného roku, ktorý som v hokeji prežil a zanechalo to na mne stopu. Postupne som sa začal na štadióne objavovať v hľadisku, ale len sporadicky.

Hokej ste si vyskúšali aj z pohľadu funkcionára. Po skončení kariéry ste sa stali manažérom extraligovej Žiliny...

- Aj tu som sa sklamal. Za športového manažéra ma navrhol vtedajší tréner Peter Mikula. Predstavitelia klubu ma oslovili a dohodli sme sa na spolupráci. Sklamalo ma však veľa vecí. Predstavoval som si to inak. V našej extralige hrá 10 mužstiev. Všetci medzi sebou súperia. Myslel som si však, že sú súpermi len na ľade. V mnohých veciach si mohli kluby vyjsť v ústrety, ale len z nejakej zaťatosti to neurobili. Bol som z toho rozčarovaný, pretože neraz sa tak zachovali aj ľudia, o ktorých som si myslel, že s nimi vychádzam dobre.

V našej extralige ste boli hviezdou, kanonierom, ktorý naháňal strach všetkým brankárom. Menej priestoru ste však dostávali v reprezentácii...

- Reprezentácia bola v mojej kariére samostatnou kapitolou. Nikdy som v nej nedosiahol svoje maximum, až to vyvrcholilo tým, že som mal pocit, že už nechcem reprezentovať. Vyhlásil som, že nepôjdem na majstrovsvá sveta. Myslím si, že až do éry Jána Filca nemali reprezentační tréneri výsostné právo rozhodovať o zostave. Bol tam veľký vplyv osôb, ktoré do toho mali čo hovoriť. Ťažké srdce mám na vtedajšieho najúspešnejšieho trénera Júliusa Šuplera, hoci sme spolu zle nevychádzali. Od roku 1994 do roku 1998 som bol trikrát najlepším strelcom a najproduktívnejším hráčom súťaže. Vzhľadom na to, čo som v extralige dosiahol, som určite nedostával v reprezentácii adekvátny priestor. Myslím si, že sa mi vtedy stalo niečo podobné ako futbalistovi Števkovi z Ružomberka, ktorého nevzali na juniorský svetový šampionát. Mňa síce na majstrovstvá sveta zobrali, ale nepustili na ľad...

Keby ste mohli vrátiť čas a niečo vo svojej hokejovej kariére zmeniť, čo by to bolo?

- Keby som mal 18 rokov a mal ten rozum, čo mám teraz, možno by som k tomu hokeju pristupoval ináč. O tom je ale teraz zbytočné polemizovať. Vtedy to bolo tak a teraz sa to už nedá zmeniť.

Dali ste vo svojej kariére gól, na ktorý nikdy nezabudnete a bol by ozdobou zvučky televízneho športového spravodajstva?

- Bolo to v roku 1995, keď sme hrali finále proti Dukle Trenčín, ktorá bola vysokým favoritom. Prvý zápas sme tam vyhrali 4:2 a ja som trikrát skóroval, pričom jeden z gólov som dal jednou rukou! To bol gól, na ktorý veľmi rád spomínam. Dukla Trenčín s Cígerom a Kolníkom bola veľkým favoritom celej série a my sme ju napriek tomu zdolali.

Momentálne oddychujete a uvažujete o svojej budúcnosti. Spájate ju so slovenským hokejom?

- Nemyslím si, že mi nejaká ponuka v dohľadnej dobe odniekiaľ príde. Funkcionárske kádre v slovenských kluboch sú stabilizované a nepredpokladám nejaké zmeny.

Skúšali ste už prácu hráčskeho agenta. Nevrátite sa k tomu?

- To bola len taká dohoda s určitým človekom, aby som novinárom nemusel vysvetľovať, prečo som skončil s hokejom. Moja averzia voči hokeju bola taká veľká, že som o tom vôbec nemal chuť rozprávať. Viac-menej som sa práci hráčskeho agenta nevenoval a ani sa tým nemienim živiť.

V hokeji ste už niečo preskákali ako hráč i funkcionár. Nemáte v úmysle pomôcť zastaviť úpadok banskobystrického hokeja?

- Je to veľmi komplikované. Pokiaľ mesto nechce pozdvihnúť šport v Banskej Bystrici, nie je šanca, aby tu hokej vôbec existoval. Je tu síce pár firiem, ktoré by boli ochotné do hokeja investovať, ale stále je to málo na to, aby tu hokej na solídnej úrovni fungoval.

V čom sa budete realizovať v najbližšej budúcnosti? Vrhnete sa na podnikanie, alebo niečo iné?

- Do konca tohto roka si ešte oddýchnem a uvidím čo prinesie nový rok. Zatiaľ je celá moja budúcnosť taká zahmlená... Neviem, čo bude.

Hubert Vavro

Foto René Miko

„Myslím si, že až do éry Jána Filca nemali reprezentační tréneri výhradné právo rozhodovať o zostave národného tímu.“

„U fanúšikov som bol jeden z najneobľúbenejších hokejistov.“

„Viac-menej som sa práci hráčskeho agenta nevenoval a ani sa tým nemienim živiť.“

„Ťažké srdce mám na vtedajšieho najúspešnejšieho trénera Júliusa Šuplera, hoci sme spolu zle nevychádzali...“

„Reprezentácia bola v mojej kariére samostatnou kapitolou. Nikdy som v nej nedosiahol svoje maximum.“

Inzercia - Tlačové správy

 1. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 2. Aký dojazd s vaším autom reálne potrebujete? Praktická pomôcka
 3. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 4. Ako sa mení dynamika firiem?
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 1. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 2. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 3. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 4. Po Slovensku na motorke
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 7. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 9. Behind every successful business lies a set of skilled people
 10. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 22 408
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 13 050
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 308
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 10 370
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 10 160
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 8 117
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 328
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 983
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 682
 10. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 5 236
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Podpredseda BBSK Ondrej Lunter počas predstavovania projektu.

Seniori už nebudú odkázaní na príbuzných ani dlhé čakacie lehoty do domovov dôchodcov.


12 h

Štátny podnik Lesy SR, ktorý sídli v Banskej Bystrici, otvoril symbolicky na Deň detí lesnú školu, ktorá ponúka zážitkové učenie o lese a lesníctve.


11. jún
V Brezne opravujú cestu na námestí.

Mesto začalo s opravou miestnej komunikácie na severnej časti námestia, ktorá je rozdelená na dve etapy. Celkové ukončenie rekonštrukčných prác je naplánované do 13. augusta.


MONIKA DOLŇANOVÁ 18 h

Pozrite si MY športujeme.


20 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K príčine smrti sa vyjadria, až keď budú k dispozícii laboratórne výsledky. Predbežne to s očkovaním nesúvislo.


12 h

Bol by to prvý prípad na Slovensku, kedy medveď zabil človeka.


14. jún

Predškoláka musel previezť vrtuľník.


16 h

Varil v michelinských reštauráciách, aj pre arabského princa. Teraz sa usadil v Nitre, v hoteli Capital na Farskej ulici, a buduje si tu kuchyňu presne podľa svojich predstáv.


re 14. jún

Už ste čítali?