Slovenská Ľupča - Približne 340 smrekov a 40 jedličiek pripravili na tohtoročný predvianočný trh v Lesnom závode Slovenská Ľupča. Predávať ich začnú v siedmich lesných správach už v najbližších dňoch. Napriek tomu, že nejde o veľké čísla, dopyt by mali uspokojiť. Veď napríklad vlani v Šalkovej z päťdesiatich stromčekov predali len dvadsať a zvyšok museli spáliť.
Napriek tomu, že ľudia v posledných rokoch uprednostňujú umelé stromčeky, mnohí si stále chodia jedličku alebo borovicu vyrúbať sami rovno lesa. "Najmä na dedinách si stromček ide zotať skoro každý," povedala nám Katarína Bakošová, ktorá má v Lesnom závode Slovenská Ľupča na starosti pestovanie a ochranu lesa. Lesníci preto v predvianočnom období chodia do ochranných služieb aj v sobotu a nedeľu. "Člen lesnej stráže je verejným činiteľom a môže udeliť blokovú pokutu do 500 korún za jeden stromček."
Niekedy je však stráž v situácii, keď stojí proti zjavnej presile. "Vtedy môže zavolať políciu," hovorí K. Bakošová. "Ak majú zlodeji auto a sú takto identifikovateľní, dá sa ich počínanie nahlásiť polícii alebo na okresný úrad aj dodatočne."
Ľudia sú niekedy skutočne nenásytní. Vyrúbu stromček, potom si nájdu iný a ten prvý nechajú v lese. Pred rokmi sa zase stalo, že zlodeji odvážali nelegálne vyrúbané stromčeky na nákladnom aute. Jeden zamestnanec ich síce prichytil, ale ich bolo viac a číslo na aute mali zablatené...
"Obhospodarujeme 38 tisíc hektárov lesa a človek nemôže byť všade," tvrdí K. Bakošová. "Nie je to ako vo fabrike, les sa nedá uzamknúť. A nejde len o vianočné stromčeky, ale i pytliactvo či krádeže dreva." V hore môže pritom zle dopadnúť aj lesník. Na jar v rámci ochrany proti požiarom člen lesnej stráže v Laskomerskej doline vyzval partiu podgurážených ľudí, aby uhasili oheň a skončil s prasknutým rebrom...
Milan Kelemen