Banská Bystrica - Múzejníci už dlhší čas upozorňujú na vážne problémy, s ktorými bezvýsledne zápasia, čo im znemožňuje naplno sa venovať múzejnej práci. Podľa riaditeľa Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici Milana Šoku vo financovaní múzeí v samospráve a v štátnej správe je priepastný rozdiel. Zo 71 registrovaných múzeí je totiž 19 v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu, 37 patrí pod samosprávne kraje, sedem pod obce a osem múzeí má iných zriaďovateľov.
Ako tvrdí M. Šoka, ak náklady na hlavnú činnosť múzeí v štátnej správe predstavujú 61,8 milióna korún, tak múzeá v pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja musia vystačiť so 17,6 miliónmi Sk. Pre ilustráciu, kapitálové náklady na sedem múzeí pod regionálnou samosprávou sú 1,4 milióna Sk, čo je o 30 miliónov menej než má rovnaký počet múzeí v štátnej správe. Ako zástupca Zväzu múzeí na Slovensku Milan Šoka dodal, nič sa riadne neodštátnilo a živí sa iba ilúzia vo verejnosti že sa uskutočnila transformácia.
"Zákony týkajúce sa múzeí a galérií sa porušujú. Zriaďovatelia nie sú schopní starať sa a chrániť zbierky," konštatoval M. Šoka. Upozornil, že desať percent z celkového počtu zbierkových predmetov na Slovensku je v stave akútneho ohrozenia. Asi z 8,5 milióna predmetov si konzervátorské ošetrenie vyžaduje 745 tisíc a reštaurátorské 156 tisíc predmetov. Dielne však nie sú technicky vybavené ani len na štandardnej úrovni. Podľa múzejníkov by sa zriaďovatelia mali urýchlene zaoberať i stavom depozitárov. Tie takmer vôbec nemajú ochrannú klimatizáciu a protipožiarna signalizácia chýba v dvoch tretinách múzeí. Takmer polovica depozitárov nemá poplachový systém proti krádežiam.
Nedostatok financií vplýva na prezentáciu exponátov. Z 270 expozícií ich 111 vzniklo ešte pred rokom 1990, pričom za optimálnu životnosť sa považuje maximálne desať rokov. Dokonca medzi sprístupnenými expozíciami je päť takých, čo pochádzajú z 50. rokov minulého storočia.
Erika Krčová