Banská Bystrica - Alkohol na Slovensku už dávno nie je doménou dospelých ľudí. Čoraz obľúbenejší je aj u nižších vekových kategórií, deti a mládež do osemnásť rokov nevynímajúc!
Mladistvých má chrániť zákon, podľa ktorého je podávanie alebo predávanie alkoholických nápojov osobám mladším ako osemnásť rokov zakázané. Hoci takáto informácia visí v každej dedinskej krčme, často dokonca na viditeľnom mieste, zriedkavosťou nie je ani pohľad na mladíka s pohárom piva či tvrdého alkoholu v ruke. Žiaľ, v poslednom čase sa nedajú zahanbiť ani slovenské devy. Časy, kedy väčšina z nich uprednostňovala kofolu, sú dávno preč.
Krčmári sa neboja
V nejednej krčme, pube či pivárni teda podávajú alkohol aj nedospelým deťom. "Ja síce alkohol nepijem, ale rovesníci sa k nemu dostanú bez problémov," povedala sedemnásťročná Banskobystričanka. "Väčšinou sa to robí tak, že v partii je aj niekto starší, a ten zoberie i pre ostatných." Na otázku, že výčapník tak riskuje pokutu, hodila len rukou s tým, že na mladých zarobí oveľa viac.
V pohostinských zariadeniach, kde "nalejú" aj mladým pred dovŕšením osemnásteho roku, sa kontroly obávať príliš nemusia. Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) ju môže robiť len v spolupráci s policajtami, pri kontrole totiž treba od ľudí pýtať občiansky preukaz. Ako sme sa dozvedeli na Inšpektoráte SOI pre Banskobystrický kraj, podobný prípad v poslednom čase ani nemali. Väčšinou teda všetko zostáva na polícii, a tá má aj kopu iných povinností.
"Len" pokuta do 3000 korún...
"Kontroly sa robia najmä počas preventívno-bezpečnostných alebo pátracích akcií," povedal banskobystrický policajný hovorca Miroslav Gajdošík. "V prípade porušenia zákazu podávania alkoholických nápojov mladistvým, policajt udelí blokovú pokutu do tisíc korún alebo prípad oznámi na okresný úrad." Podľa informácie z Odboru všeobecnej vnútornej správy OÚ v Banskej Bystrici, ide o priestupok na úseku zdravotníctva. V priestupkovom konaní hrozí nepoctivému podnikateľovi pokuta do tritisíc korún. "Takýchto prípadov však nie je veľa, za rok asi desať. Väčšinu priestupkov totiž policajti riešia na mieste blokovou pokutou," povedala pracovníčka odboru. "Prísnejšie sankcie by nasledovali až pri opakovanom priestupku, ktorý by sa už rieši v zmysle Zákona o živnostenskom podnikaní." V tomto roku sa to však ešte nestalo.
Milan Kelemen