Banská Bystrica - Hoci lekárne v niektorých okresoch Banskobystrického kraja, napríklad v Brezne, avizovali, že budú od pondelka zatvorené, banskobystrické zostávajú otvorené. Lekárnické komory v jednotlivých regiónoch Slovenska sa samé rozhodli, akou formou sa pripoja k avizovanému protestu kolegov od začiatku tohto týždňa. Rozhodli sa teda najmä podľa toho, koľko sú ešte schopné objednávať lieky a zadlžovať sa.
V Banskej Bystrici je 26 lekárni, v celom okrese okolo tridsať. Hoci zostávajú otvorené, budú vydávať lieky len do vyčerpania zásob. Zvolili teda cestu znižovania ich objednávok, respektíve neobjednávania liekov vôbec. Všeobecná zdravotná poisťovňa im totiž v súčasnosti prepláca platby ešte len z konca februára, prípadne začiatku marca. Sklz je teda rovnaký ako na východnom Slovensku a banskobystrickí lekárnici pociťujú regionálne rozdiely v platbách od Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Faktom však je, že výbery poistného sú v jednotlivých regiónoch rozdielne. Napríklad na západnom Slovensku je výber poistného vyšší a Všeobecná zdravotná poisťovňa tam uhrádza aspoň májové pohľadávky. V našom regióne je výber poistného na úrovni približne 50 percent. Firmy platia horšie a je tu aj vyššia nezamestnanosť. Správna rada Všeobecnej zdravotnej poisťovne aj kvôli tomu minulý týždeň zaviazala jej riaditeľa, aby pravidelne predkladal prehľad splatnosti faktúr voči jednotlivým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti za jednotlivé regióny. Žiada tiež, aby poisťovňa vo všetkých regiónoch presadzovala
jednotnú politiku.
Šéf banskobystrickej lekárnickej komory Miroslav Schranz však vidí základný problém v niečom inom. Ak parlament schválil zákon o zdravotnom poistení, kde je uvedené, že insolventnosť Všeobecnej zdravotnej poisťovne má byť vykrývaná z mimorozpočtových zdrojov, tak ich štát má nájsť a vyrovnať dlh. Lekárnici už totiž nemajú z čoho úverovať štát. Celkový dlh poisťovne voči verejným lekárňam sa podľa posledných údajov pohyboval okolo siedmich miliárd korún.
Erika Krčová