SV. ANTON - Na povale kaštieľa vo Sv. Antone objavili pred časom celkom náhodne tajomný jav. Na vnútorných komínoch sa dokonale odráža nádvorie - akoby to boli fotografie obrátené dolu hlavou. Na dvoch z dvanástich komínov je akoby dolu hlavou zavesená dokonca kaplnka. Na záhadných obrazoch, či odrazoch je najzaujímavejšie to, že nejde o obyčajné bezfarebné tiene z nádvoria. Obrazy na bielej stene majú jasné farby. Nádherne sa tu vyníma modrá obloha s oblakmi, aj čieno- biele sfarbenie kaplnky. Objav vyvolal údiv aj u pracovníkov kaštieľa. " Dobre si spomínam na deň, keď si na povale jeden z pracovníkov všimol tieto zvláštne obrazy. Priznám sa, že v prvom momente nám to všetkým vyrazilo dych", hovorí odborná pracovníčka kaštieľa Oľga Kuchtová. Po príčine zvláštneho javu začali hneď pátrať. " Išlo o mimoriadnu zriedkavosť a dodnes nemáme poznatky o tom, že by sa ešte niekde na Slovensku podobný jav nachádzal. Duchovia však za tým určite neboli. Ide o prirodzený fyzikálny jav - tzv. cameru obscuru. Tým sa však naše pátranie po zvláštnom jave neskončilo. Chceli by sme zistiť, či vzniká náhodne, alebo išlo o premyslený ťah pri poslednej rekonštrukcii kaštieľa v 19. storočí", dodáva Oľga Kuchtová. V tom čase už totiž učení ľudia princíp camery obscury poznali a uplatňovali ho. Dokázať, že ide o konštrukčný zámer, by mohlo podrobné štúdium rodových archívov majiteľov kaštieľa Koháryovcov - Coburgovcov, ktorý je uložený v oblastnom archíve v Banskej Bystrici. Znamenalo by to preštudovať niekoľko kilometrov archívnych materiálov. Ani vtedy by však nebolo isté, že sa zmienka o neobvyklom princípe v materiáloch nájde, lebo veľká časť z nich je zničená, či postrácaná. Hoci zaujímavý jav by bol pre návštevníkov kaštieľa mimoriadne príťažlivý, dozvedieť sa o ňom môžu nateraz iba z počutia. Pavlačové priestory nie sú sprístupnené a zo statického hľadiska by mohol byť nápor návštevníkov na povalu aj nebezpečný.
KVETA FAJČÍKOVÁ
FOTO - JÁN KROŠLÁK
Text pod foto: Tajomné odrazy nádvoria na stene komínov by sa mohli stať pre svätoantonský kaštieľ zlatou baňou. Nachádzajú sa však na povale kaštieľa, kde sprístupneniu bránia bezpečnostné podmienky.
Čo je to camera obscura?
Pôvodne tmavá skrinka s malým otvorom, cez ktorý dopadal na protiľahlú stenu zväzok lúčov , pričom na nej vytváral prevrátený obraz predmetov, nachádzajúcich sa pred otvorom. Neskôr sa dal princíp uplatniť aj na väčších plochách. Tento jav poznal už Aristoteles, v 13. storočí ho opísal R.Bacon. Prakticky sa však uplatnil až v období vrcholnej renesancie, keď význam a konštrukciu opísal Leonardo da Vinci a začal ho využívať. Islamskí učeníci prostredníctvom neho pozorovali ročnú dráhu Slnka po oblohe. Aj vďaka tomu ich považovali za vynikajúcich astronómov. Za pomoci camery pozorovali Arabi aj zatmenia Slnka a slnečné škvrny bez toho, aby naň museli priamo pozerať.
(eta)