Banská Bystrica - Na odbore lekárskej mikrobiológie Štátneho zdravotného ústavu v Banskej Bystrici ani len netušili, aký materiál k nim pred dvoma týždňami priniesol zvláštny posol z infekčnej kliniky z Košíc. Toto špecializované pracovisko molekulárnobiologickým vyšetrením zistilo, že vo vzorkách odobratých mužovi z okresu Michaloviec sú gény potvrdzujúce prítomnosť mikrobacilus antraxis. Diagnóza košických lekárov - kožná forma antraxu - sa teda potvrdila.
Podľa vedúceho odboru MUDr. Cyrila Klementa bol na Slovensku antrax naposledy diagnostikovaný pred vyše 20 rokmi. Na ich špecializovanom pracovisku je to vôbec prvý prípad. O antraxe sa v posledných dvoch rokoch hovorilo skôr v súvislosti s jeho zneužitím ako biologickej zbrane. Po útoku na obchodné centrum v USA došlo aj u nás k menšej antraxovej panike a začali sa množiť rôzne zásielky s neidentifikovateľným bielym práškom. Tím odborníkov Cyrila Klementa v tom čase pracoval na analýzach aj dvadsať hodín denne a podozrivé vzorky rátal už na stovky. Medzi známe patrili zásielky pre premiéra Dzurindu či ombudsmana Kandráča, ale i vlaňajší prípad manželov s dieťaťom, ktorí našli niečo ako biely prášok na značkových jednorazových plienkach. Našťastie ani v jednom prípade sa podozrenie na antrax nepotvrdilo.
Lokalita na východnom Slovensku, kde sa pacient nakazil, patrila k miestam, kde sa v minulosti antrax vyskytoval. Na Slovensku vôbec bolo kedysi toto ochorenie pomerne časté a najmä jeho kožná forma. Existuje však aj črevná, ktorá môže vzniknúť po konzumácii kontaminovaného mäsa. Kým neboli antibiotiká, ľudia zväčša umierali. Objavoval sa aj u zvierat, známy ako slezinná sneť. Uhynuté zvieratá zakopávali a zasypávali vápnom.
Odborníci varujú, že riziku sa vystavujú ľudia, ktorí pracujú tak, ako tento pacient so sutinami v starom objekte, kam roky rokúce nikto nevkročil. Preto by mali byť opatrní. Ani nie 40-ročný muž si v priestore starej maštale poranil prst. Ten sa mu zapálil a urobil vred, čomu najprv nevenoval až tak pozornosť. Neskôr dostal vysoké horúčky, zoslabol a zväčšili sa mu lymfatické uzliny. Včasná, správna diagnóza a antibiotiká zabránili tragickým následkom.
Erika Krčová
Antrax u nás:
1930 ochorelo 86 ľudí
1950 - 29 ľudí
1961 - 13 ľudí
1968 - 6 ľudí