Banská Bystrica - Svietniky, kahančeky, vázičky, ale aj umelé a živé kvety sú najčastejším terčom zlodejov na banskobystrických cintorínoch. Potešiteľné je, že takýchto prípadov je v ostatných troch rokoch predsa len menej. Najznámejšou aférou z čias, kedy sa ešte kradlo oveľa viac, bolo miznutie sklenených petrolejových kahančekov z urnového hája. "Jeden čas to bol veľký boom, svietničky sa vykrádali vo veľkom a potom sa vraj predávali v Poľsku," hovorí riaditeľ Krematória a cintorínskych služieb Ivan Čunderlík. Krádeže na cintorínoch považuje za generačný problém. "Budeme musieť začať od mladých ľudí, aby sme u nich vypestovali vzťah k majetku, k svojmu i k cudziemu. Predtým vlastne taký majetok ani nebol, a tak vznikol aj ten ležérny prístup ku všetkému cudziemu."
Mládež robí výtržnosti
Problémom, najmä pri kvetoch a vencoch, je dokázať podozrivému, že kyticu, ktorú má pri sebe, nekúpil, ale ukradol z hrobu. To je prakticky nemožné pre políciu i správu cintorínov. Sťažnosti typu: Pred dvoma dňami som kúpil krásnu kytičku a už je preč, teda tak skoro neprestanú. "Na cintorínoch robíme pravidelné kontroly nielen kvôli krádežiam. Starší ľudia sa sťažujú aj na mládež, ktorá tam po večeroch robí výtržnosti," povedal Stanislav Kán z banskobystrickej mestskej polície. Policajti chodia hlavne na mestský cintorín na Moysesovom námestí. Cintoríny v okrajových štvrtiach sú bezpečnejšie najmä vzhľadom na inú mentalitu obyvateľov bývalých dedín.
Štátna polícia v tomto roku krádeže na cintorínoch v Banskej Bystrici oficiálne hlásené nemá. "Občania však oznámili viacero krádeží vecí z áut, zaparkovaných pred cintorínmi," uviedla policajná hovorkyňa Marta Mandáková. "Kým boli pri hroboch svojich blízkych, zlodeji im z vozidiel odcudzili najmä auutorádiá a tašky s rôznymi vecami."
Ukradli aj metrové kaktusy...
Pred tromi rokmi zlodeji rovno spred krematória v Kremničke ukradli šesť veľkých kaktusov v hliníkových črepníkoch, hoci každý z približne meter vysokých kvetov vážil dobrých osemdesiat kilogramov. Zamestnanci si márne lámali hlavu nad tým, načo takéto kaktusiská niekomu budú. Vhodné boli totiž len do veľkých priestorov, hotelov, vestibulov a podobne, kde sa premelie veľké množstvo ľudí. Napriek tomu sa po nich akoby zľahla zem. Pritom vysvetlenie bolo jednoduché. Keď po niekoľkých týždňoch našli kaktusy v neďalekej hore vysypané na hromade, črepníky chýbali. Zlodeji za ne v zberných surovinách mohli dostať maximálne tisícku, ale hodnota zničených kvetov bola niekoľkonásobne vyššia...
V krematóriu vykradli pred časom aj zvukovú kabínu. Veža pásky a kazety sa však asi o desať dní vrátili späť. Policajti totiž páchateľov z neďalekej dediny prichytili, keď si pri odcudzenej veži vyhrávali a tancovali. Ešte bizarnejší je však prípad ukradnutej kosačky, ktorá sa napokon do krematória vrátila tiež. Nepriviezli ju však policajti, ale taxikár, ktorý ju kúpil v meste...
Milan Kelemen