Banská Bystrica - Kožuch za 1490 Sk alebo elegantný kabát, ktorý stojí niečo cez 1200 korún - to boli najdrahšie kusy odevov, ktoré sme náhodne našli v dvoch banskobystrických second handoch. Naopak, najlacnejšími zasa rifle za päť korún a kus destského oblečenia za 20 Sk, ktoré už boli preriedené. Hoci u mnohých, aj menej solventnejších ľudí, stále prevládajú voči týmto obchodom predsudky, second handy majú o stálu klientelu postarané. Mnohí si zisťujú, kedy príde nový tovar a ak sa tam dostane iba náhodný kupujúci, väčšinou sú tie lepšie kusy už dávno v šatníkoch podnikateľov, lekárov, profesorov, právnikov alebo študentov.
Povesť, že "druhé ruky" sú obchodmi pre chudobných je dávno prekonaná. Zákazníci im dávajú prednosť pred obchodmi napríklad s čínskymi odevmi. Podľa majiteľov second handov či lacných obchodov sú totiž nimi predávané výrobky z kvalitných materiálov, ktoré ani po praní nezmenia farbu či veľkosť. Nemenej doležitý je fakt, že tovar v second handoch majú po jednom kuse a v porovnaní s bežnými obchodmi sa v nich dá ušetriť aj 90 percent.
"U nás predávame kvalitný tovar všetkých známych módnych značiek," tvrdí majiteľka banskobystrického lacného obchodíku Iveta Lukáčová. Začínala pred ôsmimi rokmi, kedy ešte toľko second handov ani v B. Bystrici nebolo. V súčasnosti sa ich počet odhaduje asi na tridsať. Začiatky boli trochu rozpačité. Postupne si k nej zákazníci zvykli chodiť a dnes jej predajňu denne navštívi priemerne dvesto ľudí. Často chodia študenti, ktorí si kúpia aj niekoľko vecí naraz a uveličení, že zohnali presne také manchestráky, aké už dávno hľadali, odchádzajú. Učiteľky či profesorky vedia tiež, že ich značková módna blúzka za necelých dvesto korún bude jedinečná a neuvidia v nej aj svoju kolegyňu. Tovar, ktorý obchodníci berú z veľkoskladov, prichádza z európskych obchodov a musí byť čistý a zdravotne nezávadný.
Podľa I. Lukáčovej v tomto období je najväčší záujem najmä o vetrovky pánské a dámske, župany a detský tovar. "Deti rýchlo rastú a oblečenie ani nestihnú vynosiť a už im je malé. Nie som hlúpa kupovať dcére na obdieranie školských lavíc nohavice za 600 Sk, keď podobné dostanem v second handoch ani nie za polovicu. Navyše, ani na to nemám peniaze. A to potrebuje ešte vetrovku na zimu a čižmy," hovorí matka 12-ročnej dcéry, ktorá sa o ňu stará sama.
Second handy teda navštevujú aj menej solventní ľudia, ale i dobre zarábajúci. Obchodníci sa zhodujú, že chudobní ľudia nechodia, čo je dosť paradoxné, pretože by si tam vybrali aj oni. Určite aspoň v dňoch, keď mávajú veľké zľavy a to je takmer stále.
Niektoré ceny:
Šaty - do 1000 Sk
tričká - 50 až 200 Sk
rifle - 100 až 500 Sk
mikiny - 100 až 150 Sk
blúzky - 100 až 200 Sk
Erika Krčová
Foto - autorka