Hoci plastická a estetická chirurgia nie je o bezprostrednej záchrane života, určite je mnohokrát o záchrane svojho "ja". Pomáha ženám aj mužom zlepšovať výzor a odstraňovať nedostatky, či defekty s ktorými sa buď narodili alebo im ich spôsobili rôzne životné udalosti. Ako tvrdia odborníci, stačí banálny zákrok a človeku sa vráti sebavedomie, vnútorný pokoj a optimizmus. A to niektorí ani nevedia, že počiatky plastickej chirurgie, ako jednej z najstarších vetiev chirurgie, siahajú dávno do čias pred stredovekom. Už v Egypte, Indii a arabských krajinách sa objavili prvé pokusy o presuny kože.
Záujem mužov o skrášľovanie stúpa
Ak pred piatimi rokmi tvrdil plastický chirurg MUDr. Ján Lehocký, že záujem mužov o estetické operácie bude narastať, nemýlil sa. Faktom však je, že skôr ako k výraznému nárastu mužských pacientov, došlo k rozšíreniu druhov operácií, o ktoré dnes žiadajú. Tie totiž predtým boli jednoznačne doménou žien. Na oddelenie plastickej chirurgie Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici prichádzajú už i kvôli odstráneniu previsov horných a dolných viečok a liposukcii, teda odsávaniu podkožného tuku. Pred rokmi sa ich záujem sústreďoval iba na vlasovú transplantáciu a korekcie uší a nosa, ktoré patria k tretím najčastejším tvárovým estetickým operáciám.
Ako tvrdí prednosta plastickej chirurgie Ján Lehocký, sympatický vzhľad pre mnohých mužov sa už len kvôli ich zamestnaniu často stáva nutnosťou. Pokiaľ ide o očné partie na tie sú nároční zväčša muži v strednom veku na lepších pracovných pozíciách, a tým aj solventnejší. Estetické zákroky si totiž pacienti hradia z vlastného vrecka. Rovnako tak odsávanie tuku, ktoré si muži dávajú robiť na takých častiach tela, kde už nedokážu zhodiť ani športovaním či rozmanitými redukčnými kúrami. Dokonca, o "kontúrovanie" tela je záujem u mladých športovcov.
"Jednému mužovi sme dotvarovávali hrudník silikónovou platňou. Mal vrodenú nevyvinutosť prsného svalu a nepomer medzi jednou a druhou stranou mu ho deformoval," ilustroval MUDr. Lehocký škálu estetických zákrokov, ktoré v B. Bystrici bežne robia.
Prsníky stále v kurze, novinkou sú lýtka
Po boome liposukcie, ktorá pomáha ženám ku krajším nohám, plochému bruchu (mužom skôr k odstráneniu toho pivného), či pôvabnejšiemu zadku, sú operácie prsníkov stále v kurze. Plastická chirurgia dokáže prsníky zväčšiť, zmenšiť, remodelovať, upraviť prsníky asymetrické, poškodené tehotenstvom, úrazom či chorobou. Podľa odborníkov však jednoznačne prevláda zväčšenie, teda vyplnenie prsníkov implantátmi. MUDr. Lehocký tvrdí, že zväčšovať si ich dávajú najmä mladšie ženy a čo je zaujímavé, ak ich zmenšovanie bolo väčšinou doménou žien stredného a vyššieho veku, teraz často chodia i mladé, ktoré chcú žiť spoločenským životom a športovým. S veľkými prsiami to však je pomerne ťažké, a to doslova. "Mali sme operáciu mladého dievčaťa, ktoré sa chce venovať herectvu a sama ani nevedela akej veľkosti sú jej prsia. Boli neprimerane veľké a chcela mať aspoň trojky," uviedol Ján Lehocký. Podľa neho v takýchto prípadoch už ide o zdravotnú indikáciu a pacientky by mali operácie mať zaplatené zdravotnou poisťovňou. Na to však musia mať odporúčanie od odborníkov, napríklad ortopéda a neurológa. Mať prsia nad číslo päť je už skutočná záťaž. "Keď zoberieme z jedného prsníka okolo pol kila a z druhého tiež, tak dotyčnú zbavíme kilovej záťaže, ktorú nosí. To už musí spôsbovať zdravotné problémy.
Dokonca pracovisko plastickej chirurgie Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici nedávno vyhľadala aj pacientka z Prahy, ktorá si dala operovať hrubé lýtka. Aj napriek pomerne veľkým jazvám, ktoré jej neprekážali, jej odstránili časť z dvojhlavého svalu a Češka sa vrátila spokojná domov.
Keď zoberie do rúk skalpel neodborník...
"Veľa pacientov príde s tým, aby som mu ako lekár poradil. Pacientovi, ktorý sa dožaduje estetického zákroku možem však iba odpovedať, či sú jeho požiadavky realizovateľné, respektíve do akej miery vieme vyriešiť jeho problém," hovorí prednosta Ján Lehocký. "Mne ako lekárovi a mužovi sa môže páčiť niečo úplne iné, ale musím sa odosobniť a brať do úvahy požiadavku pacienta". Podľa MUDr. Lehockého "najnebezpečnejšími" pacientami sú napríklad ženy, ktoré sa estetickým zákrokom snažia niečo zmeniť, napríklad udržať si manželstvo. Tie totiž nebudú spokojné nikdy. Inou kategóriou sú nerozhodní pacienti. Počas mesačnej čakacej doby na zákrok sa stáva aj to, že si to rozmyslia a operáciu nepodstúpia.
Ak sa už človek rozhodne pre estetický chirurgický zákrok je dôležité vedieť, komu sa dostane pod skalpel. Aj na Slovensku už dnes existuje dosť neštátnych súkromných zariadení, ktoré robia podobné operácie, a dokonca aj na splátky. Problémom však je, že niektorí lekári nemajú potrebnú kvalifikáciu. Podľa J. Lehockého by tieto operácie by mal vykonávať iba erudovaný chirurg a každý pacient by sa mal na to informovať dopredu.
"V dnešnej dobe, keď estetika prežíva boom a je lukratívnou časťou medicíny sa nám snažia miešať do remesla rôzni tzv. plastickí chirurgovia. Jediná cesta ako ich odhaliť sú nespokojní pacienti. Tí sa však stále boja na nich sťažovať, prípadne ich žalovať. Pritom vo svete, kde je lukratívny právnický biznis, má už každý pacient za sebou právnika, keď ide do nemocnice," konštatuje MUDr. Lehocký. Aj k nim chodia nespokojní pacienti, ktorých "dokaličili" inde, len nie vždy je možná náprava.
Operácie transexuálov na ústupe?
Oddelenie plastickej chirurgie Rooseveltovej nemocnice ročne vykoná zhruba cez tisíc tzv. veľkých zákrokov a za vlaňajší rok uskutočnilo asi 2,5 tisíc malých zákrokov. Výlučne estetických bolo okolo tristo. Je jediným pracoviskom na Slovensku, kde sa robí včasná rekonštrukcia prsníkov, to znamená, že ho odstránia a zároveň aj zrekonštruujú nový. Takisto ako jediné pracovisko u nás robí včasné operácie rázštepov pery u novorodencov. Celkovo dve tretiny ich zákrokov tvorí rekonštrukčná chirurgia, zvyšok potom estetika. Vyhľadávajú ho aj známe osobnosti z oblasti kultúry. V poslednom čase často chodia naši štátni občania žijúci v cudzine, keďže na Slovensku ich vyjde estetická operácia výrazne lacnejšie. Lekár je stále lacnou a nedocenenou pracovnou silou, rovnako ako aj ostatný zdravotnícky personál.
Banskobystrické pracovisko sa pred rokmi stalo známym aj unikátnou a priekopníckou operáciou transexuálov. Jednoducho povedané, muži sa dali preoperovať na ženy a naopak. Hoci vo svojom vnutri sa tak cítili, príroda im však darovala iné telo. Hoci sa operácie podarili, neskoršie sa dvaja z nich pokusili o samovraždu. V jednom prípade, žiaľ, aj dokonanú. V súčasnosti sú podobné operácie akosi na ústupe. Jedným z dôvodov sú nepochybne aj peniaze, keďže ide o drahé zákroky. Najviac sa ich vykonáva údajne v juhovýchodnej Ázii, nikto však nevie, s akým výsledkom.
Erika Krčová
Foto - Ján Krošlák