Banská Bystrica - Rýchla zdravotná pomoc, úrazové ambulancie ako aj röntgen v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici aj počas piatkoveho hodinového štrajku normálne fungovali. Na lôžkových oddeleniach nemocnice bol dostatok lekárov aj zdravotníkov. Väčšina záchranárov z urgentu zhodne tvrdí: "My nemôžme štrajkovať. Zranení prichádzajú bez ohľadu na odbory či vládu."
Niektoré ambulancie však boli úplne prázdne. V jednej z nich sme sa mohli dokonca voľne pohybovať a všímali si nás iba čakajúci pacienti. "Nikto tam nie je, išli štrajkovať. My to tu strážime," povedala staršia pani sediaca pred otvorenými dverami ambulancie.
Približne 300 z 2400 zamestnancov Rooseveltovej nemocnice na verejnom zhromaždení podporilo štrajk. Podľa šéfa odborov so štrajkom však súhlasí až 90 percent pracovníkov nemocnice. Odborári na stretnutí kritizovali najmä Dzurindov kabinet, ale aj koalíciu. Tvrdia, že ak vláda odborom nevyhovie, zapoja sa do petície za predčasné voľby.
Súkromní lekári v Banskej Bystrici nezatvorili ambulancie a pracovali. Niektorí dokonca ani nevedeli, že je štrajk.
Šoféri banskobystrickej mestskej hromadnej dopravy nešli do ostrého štrajku. Vodiči tvrdia, že neštrajkovali preto, lebo odborová centrála akciu zle koordinovala. "Dobre, že sme jazdili. Načo by sme ešte aj my trápili ľudí," povedal jeden zo šoférov. Podporu prejavili aspoň nálepkami KOZ a v inkriminovanú hodinu jazdili s rozsvietenými svetlami.
Železničiari z Banskej Bystrice pustili počas štrajku len medzinárodný rýchlik Zvolen-Praha. Osobné a nákladné vlaky medzi 8. a 9. hodinou zostali stáť tam, kde ich zastihol začiatok štrajku. Až po jeho skončení vypravili zo Zvolena osobný vlak do B. Bystrice.
K hodinovému štrajku sa v Banskobystrickom okrese pripojilo 19 plneorganizovaných základných škôl z celkového počtu 21. Žiakom sa buď posunulo vyučovanie a začali neskôr, alebo zostali sedieť v triedach a od ôsmej do deviatej sa neučili. Materské škôlky celoštátny štrajk podporili iba symbolicky, teda všetky fungovali.
Ako médiá informoval prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor, jednohodinový výstražný štrajk považuje za úspešný. "Počkáme, ako na tento občiansky signál zareaguje vláda. Ak nie, prijmeme na sneme KOZ SR, ktorý bude 7. októbra, ďalšie opatrenia," dodal I. Saktor. Odborárske požiadavky sa sústreďujú na zvýšenie minimálnej mzdy v horizonte troch rokov na úroveň 60 percent priemernej mzdy, ďalej na zachovanie a valorizáciu tarifného odmeňovania zamestnancov vo verejnom sektore, rovnako na zmiernenie sociálnych dopadov na občanov pri zavádzaní daňovej reformy a na stanovenie minimálneho dôchodku vo výške aktuálnej
minimálnej mzdy.
(ekč, wm)
Foto - Ján Krošlák