Banská Bystrica - Škodu 22 tisíc korún spôsobili v tomto roku medvede včelárom a chovateľom oviec v Banskobystrickom okrese. Podľa Pavla Kostúra z Odboru životného prostredia OÚ, poškodení požiadali o náhradu za zničenie piatich rodín včiel v Hiadli a usmrtenie ôsmich oviec na salašoch v Badíne, Brusne, Hrochoti, Tureckej a Vlkanovej.
Aj keď ešte nie je koniec roka, tohtoročné škody sú v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi podstatne menšie. V uplynulých troch rokoch sa totiž pohybovali v rozmedzí 53 - 93 tisíc korún. "Je to pravdepodobne preto, že pri opakovaných škodách podmieňujeme náhradu tým, aby vlastník alebo užívateľ urobil aj nejaké opatrenia," povedal P. Kostúr. Najúčinnejšie by boli elektrické ohrady, ktoré sú však drahé, a tak dostávajú prednosť dobre vycvičené strážne psy alebo používanie svetelných či zvukových efektov. "Na takých salašoch, kde v minulosti prišli ročne aj o desať oviec, ako napr. v Podkoniciach, teraz nenahlásili ani jeden strhnutý kus. Ale môže to byť aj tým, že ulovené boli akurát tie medvede, ktoré boli na salaš zvyknuté."
V minulosti platil štát len za škody spôsobené medveďom na včelstvách a hospodárskych zvieratách. Od začiatku tohto roka však možno požiadať aj o náhradu za medveďom zničené ovocné dreviny a poľnohospodárske plodiny i škody spôsobené inými chránenými živočíchmi, napr. vlkom, vydrou, kormoránom. Určiť živočícha sa však niekedy stopercentne nedá. "Muselo by to byť na pieskovom alebo blatovom podklade, kde by boli stopy jasné," tvrdí P. Kostúr. "Viaceré znaky, napr. zahryznutie do krku, sú totiž pri napadnutí vlkom a medveďom veľmi podobné. Vlani sa nám dokonca stalo, že pri jednej strhnutej ovci sme našli čerstvé stopy medveďa aj vlka."
Milan Kelemen