Banská Bystrica - Hoci pôvodné odhady hovorili o reálnej účasti asi 150 tisíc ľudí, napokon sa ich v piatok zišlo asi stotisíc, a teda menej než sa očakávalo. Veľkoplošná obrazovka pod Pamätníkom SNP zostala viac-menej nevyužitá. Obchodníci, ktorí tam mali stánky s občerstvením tvrdili, že vo štvrtok, keď tam bol večer evanjelizačný program, mali viac zákazníkov než v deň návštevy. V piatok už v skorých ranných hodinách začali Námestie SNP zapĺňať pútnici a veriaci zo Slovenska, Česka, Maďarska a najmä Poľska.
Poliaci sa nezapreli
Tí si nenechali ujsť príležitosť pozdraviť svojho rodáka, niekdajšieho arcibiskupa a kardinála krakowskej arcidiecézy, neskoršie hlavu katolíckej cirkvi, Jána Pavla II. Mnohí z nich prejavili v sebe typického poľského obchodného ducha a predávali pápežské vlajočky - papierové za 20 Sk, plátené za 50 až 100 korún. Tie nakoniec spolu so žltými šatkami a žltobielymi dáždnikmi dotvárali pri príchode Sv. otca na Námestie SNP ojedinelú atmosféru. Sektory pre pútnikov boli už dve hodiny pred omšou beznádejne zaplnené. Tí, ktorí prišli skôr si rozložili skladacie stoličky, desiatovali, rozprávali sa, modlili a spievali. Všetci boli k sebe milí a ohľaduplní. Poliaci dokonca ponúkali našincom aj krowky a rozhovormi si krátili čakanie. Polícia, ochranka a ostreľovači v kuklách na strechách budov boli v strehu.
Pápeža strážilo 500 ochrankárov
Od desiatej hodiny to na námestí už vrelo. Mládežnícky zbor Katedrály sv. Františka Xaverského, ktorý je patrónom banskobystrickej diecézy, zaspieval pieseň Šťastný deň, druhýkrát aj v angličtine (O, Happy Day). Z transparentov s nápismi „Imidž je nanič, nasleduj Ježiša" či „Svätý otec je nás tu kopec" alebo „Super, že ste prišli" bolo evidentné, že mladí ľudia, ku ktorým Ján Pavol II. má výnimočný vzťah, na námestí nechýbajú. Krátko na to, pred pol jedenástou začali nad mestom krúžiť helikoptéry a v diaľke, v Dolnej ulici sa objavil pancierový papamobil, bielej perleťovej farby. Išiel pomaly vytvoreným koridorom na námestie a dookola neho rozostúpení ochrankári. Pápež Ján Pavol II. je totiž tretí najstráženejší muž na svete a na Slovensku sa o neho staralo asi päťsto našich telesných strážcov a strážcov vatikánskej ochranky. Eufória, ktorá vtedy zavládla na námestí je neopísateľná - hlaholy zvonov, burácanie más a skandovanie: „Nech žije Svätý otec“. Desiatky fotografov a kameramanov, ktorí okupovali Mariánsky stĺp „bojovali" o čo najlepší záber. (Pokračovanie na 3. str.)
(Dokončenie z 1. str.)
Prekvapené poľské mníšky
Počas dvojhodinovej svätej omše sedel pápež v mobilnom kresle. Bolo evidentné, že bojuje s únavou. Trasúcimi rukami si v istej chvíli podopieral hlavu a vyzeral veľmi slabo. Jeho zdravotný stav už po prílete na Slovensko vzbudil veľké obavy. Biskup Rudolf Baláž v príhovore povedal: „Prichádzate k nám s oslabeným zdravím. Teda, s veľkou námahou a krížom. Naozaj, ako dobrý pastier k svojim duchovným ovečkám, aby im ukázal, že ich má rád". Ján Pavol II. však aj napriek tomu prekvapil. Keď sa zdalo, že pozdrav poľských mníšok, ktoré stáli ďalej od oltárneho priestoru, nemohol počuť, zrazu zareagoval. Odpovedal im v poľštine a Poliaci na námestí burácali. „Slovensko bolo a vždy bude verné Kristovi a cirkvi. Pozdravujem mladých. Vy ste budúcnosť Slovenska a Banskej Bystrice," povedal okrem iného Sv. otec. Neskôr mu práve slovenská mládež odovzdala do daru ručne prepísaný Nový zákon.
Chutila mu štrúdla
Po omši sa pápež v papamobile odobral do Kňazského seminára v Badíne, kde sa stretol s bohoslovcami, biskupmi a predstaviteľmi iných cirkví. Tam si aj oddýchol a obedoval. Keďže bol piatok - pôstny deň, rehoľné sestričky mu pripravili rybu na masle so zemiakmi a zeleninou. Nechýbal ani slovenský syr, na ktorom si Ján Pavol II. vždy rád pochutil, rovnako ako aj na sladkostiach, najmä na našej tradičnej štrúdle. Celkovo sa jeho pobyt v Banskej Bystrici predĺžil asi o hodinu, takže zo Sliača do Bratislavy odletel o 19. hodine.
Erika Krčová
Foto - Ján Krošlák
(úvod na 3. Str.)
Biskup Baláž.: "Chcel som, aby tu raz bol pápež...“
Dva týždne nepretržite trvala stavba oltárneho priestoru na rozhraní Námestí SNP a Štefana Moysesa. Banská Bystrica žila deň a noc intenzívnymi prípravami na historickú udalosť, ktorou príchod Sv. otca nepochybne pre mesto bol, ako aj mariánska svätá omša. Trvala asi dve hodiny a mnohým pútnikom sa už dnes zdá byť ako sen. V nedeľu ráno, keď sa veriaci schádzali do kostolov, už nič nenasvedčovalo tomu, že ju mesto zažilo. Po dvojmiliónovej cirkevnej stavbe nezostalo absolútne nič. Len plagáty pápeža Jána Pavla II. vo výkladných skriniach obchodov, vyvesené vlajky a spomienky ju oživujú. Piatok 12. september sa do histórie Banskej Bystrice rozhodne zapíše.
"Na Námestí SNP boli každý rok veľmi tvrdé ideologické manifestácie. Museli sme znášať tvrdé a jedovaté reči proti cirkvi," povedal ešte pred návštevou Sv. otca banskobystrický diecézny biskup Rudolf Baláž. "Chcel som, aby tu raz bol pápež, nech Bystrica počuje na tom istom námestí, že existujú aj iné hodnoty, a nielen hrubý materializmus. Je jedno, či za komunizmu, alebo teraz," dodal R. Baláž s tým, že samotné miesto omše nebolo to najpodstatnejšie. „Pápež by odslúžil omšu pokojne aj pod dubom. Ide však o reprezentáciu národa, štátu." Podľa neho, ak pápež slúžil svätú omšu v Rožňave na lúke a v Bratislave v atmosfére socialistickej architektúry, v Petržalke, tak práve v Banskej Bystrici bola na tom najideálnejšom mieste.