Banská Bystrica - Od 1. júla začal aj v Banskobystrickom kraji fungovať integrovaný záchranný systém (IZS), ktorého tiesňové číslo je 112. Doterajšie linky tiesňového volania - hasičský a záchranný zbor 150, záchranná zdravotná služba 155 a polícia 158 však platia naďalej, a to minimálne až do roku 2007. Koordinačné stredisko IZS je na Krajskom úrade v Banskej Bystrici, v priestoroch odboru civilnej ochrany obyvateľstva a obrany. Medzi jeho základné záchranné zložky patrí hasičský a záchranný zbor, záchranná zdravotná služba, útvary policajného zboru a letecký útvar ministerstva vnútra, kontrolné chemické laboratóriá CO a banská záchranná služba. Činnosť vykonávajú vo svojich zásahových obvodoch a poskytujú pomoc v tiesni na základe pokynu koordinačného strediska alebo svojho operačného strediska tiesňového volania.
V Banskobystrickom kraji má IZS problémy kvôli nedostatku času na prípravu. Podľa prednostu Krajského úradu v B. Bystrici Milana Kepeňu sa jeho spustenie zbytočne urýchlilo. "Pôvodne sme boli za odloženie spustenia systému aspoň o pol roka. Boli sme zbytočne tlačení, a potom to je šité horúcou ihlou," konštatoval. Už prvé hodiny zapojenia linky 112 sa objavil problém, na ktorý upozorňovali Estónci a Česi. V prvej polovici dňa asi z osemsto volaní bolo len desať oprávnených. Ostatné boli žiadosti o riešenie banálnych problémov či nadávky operátorom.
Štyria operátori, ktorí sú denne nútení rýchlo a správne reagovať aj v stresových situáciách, napríklad neprešli psychologickými testami, iba prípravou. Problém vidí M. Kepeňa aj v ich jazykovej vybavenosti, keďže nie sú schopní plynule komunikovať v cudzích jazykoch, čo zahraničným turistom môže spôsobiť nemalé komplikácie. Rovnako môžu byť pre nich problémom kontaktné operácie, ktoré musí pracovník centrály IZS zvládnuť na počítači za niekoľko sekúnd. Pred spustením systému však nemali veľa času na precvičovanie techniky.
IZS teda funguje a vedenie krajského úradu musí chyby odstraňovať postupne. V súčasnosti je odborne pripravených desať operátorov zo záchrannej zdravotnej služby a dvanásť operátorov z odboru civilnej ochrany obyvateľstva a obrany. Až do konca júna 2007 je podľa platného zákona budovanie IZS v tzv. prechodnom období, ktoré je viazané pridelením finančných prostriedkov. V tomto roku ide o sumu päť miliónov korún. Tri milióny vynaložili na zabezpečenie technického vybavenia koordinačného strediska, najmä na zriadenie a funkčnosť komunikačných systémov, modernizáciu telefónnej ústredne a vybavenie dispečerských pracovísk. Dva milióny sú využité na vybudovanie strediska IZS, odbornú prípravu personálu a prevádzku telekomunikačných zariadení.
Parlament schválil zákon o integrovanom záchrannom systéme vlani vo februári. Jeho cieľom je vytvoriť optimálny systém pri záchrane zdravia, životov a majetku najmä znížením počtu operačných stredísk na tiesňových číslach 150, 155 a 158, ktorých je dnes vyše dvesto. Vznik ôsmich krajských koordinačných centier IZS je v súlade s prístupovým procesom SR do Európskej únie.
Erika Krčová
Foto - Ján Krošlák