Banská Bystrica - Približne 400 lekárov a zamestnancov Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici sa minulý týždeň zúčastnilo protestného mítingu na podporu oddlženia nemocníc, dofinancovania zdravotníckych zariadení a vyjadrili nesúhlas so zmenou Zákona o verejnej službe, ktorý sa týka platov pracovníkov v zdravotníctve.
"Rooseveltova nemocnica je v kritickej finančnej situácii, ale kolaps hrozí takmer všetkým slovenským nemocniciam. Len v tomto mesiaci sme oproti skutočnej potrebe dostali o 55 miliónov korún menej," konštatoval predseda odborovej organizácie Miroslav Luby.
Zamestnanci Rooseveltovej nemocnice sú nespokojní aj so zmenou zákona o verejnej službe, ktorý pri nedostatku peňazí podľa Lubyho garantuje lekárom len minimálnu mzdu.
"Lekár s dvomi atestáciami podľa platného zákona dostával približne 22 tisíc korún a v pohyblivých zložkách mohol dostať ďalších 20 tisíc. Keďže v zdravotníctve nie sú peniaze, novela im už garantuje len minimálnu mzdu," tvrdí Luby.
Odborári a zamestnanci Rooseveltovej nemocnice predpokladajú, že ich protestný míting je iba začiatok a pripoja sa k nim aj ostatné zdravotnícke zariadenia. V prípade, že nedôjde k zmenám a zlepšeniu situácie, protesty podľa Lubyho vyústia do celoštátnej akcie. V tejto súvislosti nevylúčil, ani individuálny štrajk banskobystrickej nemocnice.
Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici je na kolenách. Vo finančnej situácii, v ktorej sa tento mesiac ocitla nie je schopná zabezpečovať zákonom stanovenú zdravotnícku starostlivosť. Riaditeľ nemocnice Michal Bucek tvrdí, že plánované operácie sú absolútne ohrozené a momentálne pracujú na tom, aby mohli operovať aspoň akútne stavy.
"Onkologická liečba a starostlivosť o onkologických pacientov je úplne ohrozená. Lekáreň je vybrakovaná. Na operačných sálach nie sú rukavice, chýba gáza, operatéri nemajú infúzne roztoky. Nemocnica nemá na antibiotiká, ani lieky na anestézu, ohrozená je aj biochémia a röntgen," opísal zúfalú situáciu riaditeľ. Bucek tvrdí, že ak im neposkytnú firmy zdravotnícky materiál na dlh, môžu nemocnicu zavrieť. "Pri takomto financovaní nemôže nemocnica fungovať ani dva týždne," dodal.
Rooseveltova nemocnica sa do kritickej situácie na pokraji kolapsu dostala po tom, čo nedostala v tomto mesiaci potrebné sumy peňazí. Riaditeľ Bucek tvrdí, že v najslabších mesiacoch dostali aspoň okolo 60 miliónov korún, ani tie im však nestačili. "Nemocnica mala minulý týždeň na účte 2700 korún, nič viac. Nedá sa to nazvať inak, len ako kritická situácia, kedy je už ohrozené základné právo pacienta na zdravotnú starostlivosť," hovorí riaditeľ. Len dve zdravotné poisťovne podľa neho poskytli nemocnici v júni o 14 miliónov korún menej, ako sú zmluvne dohodnuté platby. M. Bucek vidí jediné riešenie kolapsu v nemocnici: "Ak budú poisťovne poskytovať peniaze tým, ktorí liečia."
Daniel Vražda