Brezno - Spoplatnenie niektorých nadštandardných výkonov nie je rozhodnutím o
„pridruženej zárobkovej činnosti hasičských a záchranných zborov“, ale nutnou reakciou ich Prezídia na zhoršenú finančnú situáciu a na porušenie právoplatnej zmluvy, ktorú uzavrel štát so súkromnou poisťovňou. Z dokumentu vyplýva, že poisťovňa bude odvádzať 8 percentný podiel zo zákonného poistenia áut a pojazdnej hasičšskej techniky na mimorozpočtové účely. Peniaze za vlaňajší ani na tento rok však záchranárom neposkytla. Naopak, partnerská strana sa tvári, že je všetko, ako má byť.
„Inými slovami,štát platí poistky súkromnej poisťovni, súkromná poisťovňa argumentuje, hasiči sú štátni, má ich financovať štát,“ uvádza k paradoxnej situácii riaditeľ Okresného hasičského a záchranného zboru Brezno pplk. Ján Kováčik. V ich prípade sa tak nákup analyzátora nebezpečných látok, hydraulických vankúšov a rozpínacieho valca v súčtovej hodnote jeden milión korún odsúva na neurčito, v najlepšom prípade o ďalší rok.
Podľa našich informácií, kauza „osem percent „ sa bude riešiť právnou cestou, údajne sa nevylučuje ani Ústavný súd.
Pomery v zboroch na Slovensku sú v podstate rovnaké. Zdá sa, že ich rezortný minister V. Palko berie vážne . Bude záležať či nezostane len pri sľube z jeho strany, resp. či dokáže presvedčiť parlamentných poslancov, že schválenie navrhovaných sto miliónov pre hasičov nad rámec budúceho rozpočtu, môže byť kedykoľvek aj v ich záujme.
Bez ohľadu na primárny dôvod spoplatnenia hasičských záchranných služieb, breznianski špecialisti považujú úhradu niektorých nadštandardných výkonov za správny krok.
Náklady rastú s rastom cien materiálu a pohonných hmôt. Zvyšuje sa finančná náročnosť na opravy niekoľkoročných vozidiel a techniky. Navyše, stúpa požiarovosť. Tohoto roku len v marci a apríli horelo v breznianskom okrese 97 krát. Hoci išlo v prevahe o „nevinné“ vypaľovanie trávy, fakty od začiatku roka hovoria, že už dnes sú v počte zásahov na celoročnej bilancii 2002. Pritom majú napríklad techniku, ktorej udržiavanie vo funkčnom stave si už vyžaduje nadľudské úsilie Konkrétne pri záchranných prácach vo výškach sa musia spoliehať na tridsaťročnú plošinu a o šesť rokov „mladší“ výsuvný rebrík.
Spoplatnenie hasičských záchranných služieb sa netýka len výkonov, súvisiacich s bezprostrednou záchranou života a ochranou majetku. Napríklad, Slovenská správa ciest si bude musieť pripraviť peniaze na úhradu faktúr za odborné očistenie vozoviek od oleja, nafty a benzínu po dopravných nehodách. Je neúnosné, aby vyškolený záchranár, ktorému už pri výjazde plynie nárok na príplatok, naďalej robil komusi upratovačku a „navyše neplatenú“, podotkol vedúci technik–špecialista npr. Peter Daxner
Alžbeta Kyselová