Banská Bystrica - "Celosvetová speleoterapeutická spoločnosť združuje 39 štátov a okolo tristo pracovísk na svete. Len v našej domovine sa nedarí uznať speleoterapiu ako vysoko efektívnu liečebnú metódu, ktorá šetrí peniaze a zdravie." Konštatoval to prednosta Detskej kliniky Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici profesor Svetozár Dluholucký, ktorý je dokonca prezidentom tejto celosvetovej spoločnosti.
Speleoterapia je liečebná metóda využívajúca špecifické a unikátne vlastnosti prostredia, hlavne ovzdušia - aerosólu - prevažne krasových jaskýň na liečbu chronických a alergických chorôb dýchacích orgánov. Jaskyňa je prírodné inhalatórium aerosólu, ktorý je nenapodobiteľný umelým spôsobom. Spojenie tohto účinku s komplexnou odbornou zdravotnou, rehabilitačnou a rekondičnou starostlivosťou prináša priaznivé liečebné účinky.
"Nedávno som bol v Slovinsku odobriť Skočanské jamy pre liečbu speleoterapiou a moja akreditácia tam zavážila. U nás sa však objavujú rozmanití úradníci, ktorí o tejto veci pochybujú a z toho som prinajmenšom mierne roztrpčený. Tridsaťročná história tu nenachádza odozvu a stále musím niečo vysvetľovať," zdôraznil prof. Dluholucký, ktorý patrí na Slovensku medzi prvých a dlhoročných obhajcov tejto liečebnej metódy. Dlhodobé štúdie dokázali jej plný účinok pri dvojhodinovom pobyte v jaskyni denne po dobu 14 dní.
Ako dodal, teší ho aspoň to, že sa podarilo zrekonštruovať jednotku intenzívnej starostlivosti pre deti v Rooseveltovej nemocnici, ktorá je najstaršia na Slovensku a jej stav bol havarijný. "Dnes spĺňa špičkové európske kritériá, kde aj transplantácie kostnej drene a všetko, čo robíme, bude mať konečne hifi štandard ošetrovania," konštatoval prof. S. Dluholucký.
Erika Krčová