Banská Bystrica - Chronický nedostatok finančných prostriedkov, ktorými slovenské múzeá trpia už roky, spôsobuje ich kolaps. Konštatoval to riaditeľ Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici Milan Šoka. Životnosť vzácnych zbierkových fondov niektorých múzeí odhaduje najviac na desať rokov. Stáročné historické pamiatky, ktoré sú umiestnené v nevyhovujúcich vlhkých depozitároch bez klimatizácie sa potom rozpadnú alebo splesnivejú.
"Po odštátnení takmer polovice múzeí padáme strmhlav dolu. Prechodom pod samosprávy sme sa dostali z dažďa pod poriadne hrdzavý odkvap," dodal bývalý podpredseda Zväzu múzeí na Slovensku Milan Šoka. Podľa neho samosprávy nevenujú dostatočnú pozornosť múzeám a kultúre, o čom svedčí aj ten fakt, že do Rozvojového programu Banskobystrického samosprávneho kraja sa samostatná kapitola venovaná kultúre ani nedostala. Starostlivosť o kultúrne a historické pamiatky pritom zriaďovateľom vyplýva zo zákona. Tými sú zväčša samosprávy a štát. Kontrolu nad dodržiavaním zákona by malo zabezpečovať ministerstvo kultúry, ktoré však dohľad nerobí.
Podľa predsedníčky zväzu múzeí Ivety Zuskinovej najväčšie problémy múzejníci očakávajú v septembri, keďže mnohé múzeá zatiaľ ešte žijú na dlh. Situácia je zlá aj napriek relatívne vysokému nárastu príspevku na činnosť múzeí, ktorý vlani stúpol o 116 miliónov korún oproti roku 2001. Uvedený nárast financií pre múzeá však ovplyvnilo najmä uplatnenie zákona o verejnej službe a s tým spojené nové mzdové ohodnotenie ich zamestnancov. K pozitívam minulého roku tak patrí aspoň zvýšenie počtu návštevníkov, ktorých do slovenských múzeí zavítalo takmer štyri milióny, čo je o vyše polmilióna viac než rok predtým.
Erika Krčová