Banská Bystrica - V 21. čísle Smeru magazín sme priniesli informáciu o vykrádaní hniezd dravcov na Slovensku. Podľa zoológa Michala Adamca zo Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP) v tomto roku ochranári doteraz zistili dva takéto prípady - v Národnom parku Veľká Fatra a v Lúčanskej Malej Fatre. V jednom je páchateľ neznámy, v druhom padlo podozrenie na 35-ročného člena Slovenského klubu sokoliarov zo Zvolena. Ten bol pri lezení na hniezdnu skalu údajne vyrušený pracovníkmi ŠOP a následne ušiel inou dolinou, pričom až do nasledujúceho rána neprišiel ani k svojmu autu. Podľa ochranárov sa v noci vrátil k hniezdu a trojtýždňové sokolčatá vrátil. Ráno potom telefonicky kontaktoval jedného zo zamestnancov ŠOP, s ktorým sa pozná a ktorý ho pri výstupe na skalu identifikoval. Podľa martinskej vyšetrovateľky, policajný výjazd zistil, že mláďatá sokola sťahovavého odcudzené neboli. Strážca NP však trval na podaní trestného oznámenia na sokoliara, lebo ho v inkriminovanom čase spolu s kolegami videli na lane pod hniezdom. Ako vyšetrovateľka ďalej uviedla, nebolo vznesené obvinenie. Vec je v súčasnosti v štádiu preverovania na príslušnom policajnom obvode.
Hoci sme v spomínanom článku meno sokoliara Richarda Bielika neuviedli, požiadal nás o uverejnenie svojho stanoviska, pretože postup ochranárov považuje za unáhlený. "Som sokoliar, preto ma dravce zaujímajú a kvôli ním chodím i do prírody," povedal a dodal, že aj v spomínanú sobotu 3. mája bol na jednej z lokalít sokola sťahovavého na inom území. Potom sa autom vybral do spomínanej doliny, lebo pred rokom videl do nej zalietať sokola. "Zaparkoval som auto na normálnom mieste, bez toho, aby som ho chcel zamaskovať. Po ceste som išiel dve hodiny a našiel som roztrhaného holuba a asi tristo metrov nad tým som si všimol skalu s dvomi hniezdnymi dutinami, ktoré boli obsadené, ale nevedel som čím." Aby zistil, čo tam vlastne hniezdi, začal sa horolezecky šplhať k dutine. "Keď som bol asi päť metrov od hniezda, vyletela samica, hlasovo sa ozývala a za ňou sa ozývali aj mladé z hniezda. Tak som vedel, že hniezdo je obsadené sokolom sťahovavým a okamžite som začal klesať naspäť, hniezda som sa ani nedotkol! Na zemi som si všimol, že v doline sú ľudia, ale nevedel som kto to je. Myslel som si, že ide o horárov alebo poľovníkov a ochranári mi neskôr vyčítali, že keď som nemal zlé úmysly, mal som ísť dole. Ale pre mňa by to boli dve hodiny šliapania. Pritom som chcel cez hrebeň pokračovať do druhej doliny, je tam veľa skál, kde by sa eventuálne mohlo niečo vyskytnúť. V zlom počasí som sa však trošku odklonil od smeru a vyšiel na úplne inom mieste ako som mal auto a už som sa nemal k nemu ako dostať. Domov som išiel stopom a po auto som sa vrátil až ráno," povedal R. Bielik.
V celej kauze je množstvo ďalších podrobností, na ktoré majú ŠOP a sokoliar odlišný názor. Zaujímalo nás preto, aký dôvod by mohli mať ochranári na to, aby z vykrádania hniezda bezdôvodne obvinili nevinného sokoliara. "Je to konkurencia. Prekáža im, že do dravcov sa okrem nich chcú nejako angažovať aj iní, ktorí podľa nich na to nemajú predpoklady ani od nikoho nejaký mandát. Ale znalosť biológie vtáka je na našej strane. My sme v blízkom kontakte s dravcom, sme pri rozmnožovaní a špecializujeme sa len na tieto druhy vtákov a nie na všetko," tvrdí R. Bielik. "Vzťahy medzi Štátnou ochranou prírody SR a sokoliarmi sú na Slovensku momentálne dosť napäté a z toho vyplýva aj ich argumentácia," zareagoval M. Adamec.
(klm)