Banská Štiavnica - O dychovej hudbe "Sitňanka" z Banskej Štiavnice sa písalo už v regionálnom denníku IPF- UND JAGST-ZEITUNG/AALENER NACHRICHTEN (Aalensky spravodajca) 23. mája v článku "Bergmannskapelle kommt" ("Banícka kapela príde") a v mesačníku "Die Karpatenpost", ktorý je orgánom karpatských Nemcov, krajanov zo Slovenska.
Toto kultúrno-spoločenské podujatie, spojené s pobožnosťami, s púťou a najmä stretnutie krajanov nemeckej národnosti z oblastí Slovenska (Spiš, Gemer, Nitra, Nitrianske Pravno, Janova Lehota ...) ktoré sa tohto roku konalo 24. a 25. mája na pútnom mieste neďaleko mesta Aaalenu v peknom mestečku Ellwangenu (20 000 obyvat.). Okrem karpatských Nemcov zo Slovenska na tohtoročnom stretnutí boli aj Nemci z poľského Sliezska z Klanice, ktorý vystupovali speváckym súborom "Heimatklag".
Naši hostitelia nám pripravili bohatý program. Po pätnásti hodinovej ceste z Banskej Štiavnice sme dorazili začiatkom večera do Nemecka - Ellwangenu, ktorý je za Norinberkom. Privítala nás pani Marie Alesch z "Pomocného spolku karpatských katolíkov", ktorá nás ubytovala v polyfunkčnom objekte, kde sa nachádza krásny barokový kostol. Tento komplex pod názvom "Haus Schönenberg" slúži v oblasti cestovného ruchu a ponúka tzv. duchovný cestovný ruch, kde sa organizujú semináre, meditácie, prednášky apod. Patrí pod správu Diecéze Rottenburg - Stuttgart. Po večeri sa Sitňanka predstavila v átriu komplexu krátkym programom. Na druhý deň pani Marie Alesch a predsedom karpatských katolíkov farárom Johannom Kotschnerom nám ukázali okolie. Súčasť programu, na ktorý nás pozval pán ing. arch. Adalbert Haass, rodák z Gelnice, bola návšteva v banskom skanzene na železnú rudu neďaleko Aalenu v dedine Wasseralfingene. Po 1,5 hodinovej exkurzii vláčkom štôlňou nám nestečko pripomínalo úzku kontinuitu s Banskou Štiavnicou. Večer bol pestrý kultúrny program v Ellwangene, kde sa okrem dychovej hudby Sitňanky prestavili i poľský spevácky zbor a domáci "Karpatendeutsche Tanz- und Trachtengruppe des Hilfsbundes Karpatendeutscher Katholiken aus Schwäbisch Gmünd" (Karpatskonemecký tanečný a krojový súbor ochotníckeho spolku karpatsko-nemeckých katolíkov zo Švábskeho Gmündu). Po oficiálnom programe Sitňanka hrala do tanca. Vyvrcholením nášho vystúdpenia bolo sólo jeden z domácich spevákov, ktorý zaspieval pesničku Trenčianske hodiny so sprievodom našej hudby. V nedeľu doobeda vrcholila púť. Všade bola slávnostná nálada, zástavy nemeckých komunít z rôznych krajov Čiech, Slovenska a Poľska a kroje vytvárali nádhernou dekoráciu. V amfiteátri, za účasti zástupcov nemeckého politického života, predstaviteľov mesta Ellwangenu, kultúry a náboženských činiteľov z Diecéze Rottenburg - Stuttgart, celebroval omšu biskupa František Tondra (predseda Slovenskej biskupskej konferencie). Po obede sa konala májová pobožnosť v bazilike St. Vitus v Ellwangene s dekanom Mattiasom Koscharom z Tuttlingenu, kde sa spievali nemecké chorály, poľský spevokol koncertoval svojím repertoárom a Sitňanka hrala mariánske piesne. Po ukončenie pobožnosti pokračovala Sitňanka promenádnym koncertom pred bazilikou.
Pavel Heintz