Banská Bystrica - Príprava Slovenskej národnej expozície, ktorú 8. mája 2002 otvorili v Štátnom múzeu v Osvienčime, bola vlani hlavnou úlohou Múzea SNP v Banskej Bystrici. Na verejnom odpočte a prezentácii činnosti múzea za rok 2002 to konštatoval jeho riaditeľ Ján Stanislav. Dodal, že inštitúcia dostala rozšírené kompetencie, čo znamená, že aj keď prioritou naďalej zostáva obdobie rokov 1938-45, jeho záber sa rozširuje aj na roky pred týmto obdobím a najmä po ňom. Bude teda skúmať a dokumentovať aj štyridsaťročné obdobie komunistickej totality.
Spomínaná expozícia v Osvienčime sa počas prvého roka stretla s pozitívnym ohlasom verejnosti a patrí medzi najlepšie národné expozície, podľa mnohých je dokonca najlepšia. Za osem mesiacov si ju prezrelo približne 47 tisíc návštevníkov. Práve s ňou súvisí aj jedna zo štrnástich vedeckovýskumných úloh, ktoré pracovníci múzea vlani riešili. Ďalšími sú napr. Účasť Francúzov v SNP (bude mať výstup aj v podobe publikácie, ktorá vyjde tiež vo Francúzsku), Ľudské straty a obete na Slovensku v rokoch 2. svetovej vojny, Evanjelická cirkev na Slovensku v odboji v rokoch 1938-45 a iné. Významným počinom bola i publikácia Tragédia slovenských židov, ktorú vydali v spolupráci so Štátnym múzeom v Osvienčime a prezentovali v predvečer otvorenia Slovenskej národnej expozície, ako aj vydanie Zápiskov generála Viesta. Múzemu pripravuje tiež vydanie niekoľkozväzkového zborníka dokumentov, zachytávajúcich obdobie rokov 1938-45. Prvý zväzok (Slovensko v období od konca augusta do konca roka 1944) vyjde na pri príležitosti 60. výročia SNP.
Múzeum prevzalo vlani pod správu aj Pamätník obetiam fašizmu v Nemeckej, ktorý vrátane zatvorenej pamätnej izby nebol práve v najlepšom stave. Už 1. júla tam otvorili malú provizórnu expozíciu. Medzitým však už pripravujú aj stálu, ktorej prvá časť má byť hotová do 30. júna. Zo sedemnástich výstav spomeňme aspoň Holocaust a viera, ktorú inštalovali k 60. výročiu deportácií Židov zo Slovenska, či Žijú medzi nami, pripravenú v spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých.
Múzeum SNP má kontakty s mnohými organizáciami a inštitúciami doma i v Čechách, Francúzsku, Holandsku, Izraeli, Maďarsku, Poľsku a Rusku. Spolupracuje tiež so základnými, strednými i vysokými školami z celého Slovenska.
Milan Kelemen