Banská Bystrica - Európsky kultúrny a gastronomický festival v Banskej Bystrici, ktorý sa končí 14. mája, mal minulú stredu prívlastok "britský". Festival načasovaný zámerne do predreferendového obdobia, každý deň predstavoval jednu členskú krajinu Európskej únie. Streda 7. mája bola tak Dňom partnerstva Slovenska a Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, ktorý už dlhšie, ako svoje samostatné podujatie, pripravovalo informačné centrum British Council. Keď sa objavil návrh na usporiadanie európskeho festivalu, táto akcia vhodne zapadla do programu. Ako zdôraznila riaditeľka banskobystrického centra Britskej rady Alica Frühwaldová, Deň partnerstva nebol jediný a dúfa, že v ďalších rokoch bude z neho tradícia.
Tento Deň Banskobystričanom avizoval typický červený poschodový autobus pristavený v dolnej časti námestia. Centrum Britskej rady sa už od rána plnilo zväčša mladými ľuďmi, ktorí vedia, že ak potrebujú informácie týkajúce sa Veľkej Británie alebo pomoc, napríklad zorientovať sa v možnostiach štúdia v tejto krajine, sú na správnom mieste. Britského veľvyslanca na Slovensku Damiana Ricka Todda, ktorý na tomto podujatí nemohol chýbať, mali možnosť osobne spoznať aj v Ľubietovej. Povodňou poškodenej základnej škole odovzdal finančný dar Britsko-česko-slovenskej asociácie 60 tisíc korún a niekoľko kníh anglickej gramatiky. Na bystrickej fakulte potom absolvoval besedu so študentami o Európskej únii a NATO, ale diskutovalo sa tiež o vízovej povinnosti pre Slovákov cestujúcich do Veľkej Británie.
V tejto súvislosti Damian Rick Todd konštatoval, že k jej zrušeniu môže dôjsť ešte pred vstupom Slovenska do EÚ. Britský premiér Tony Blair sa totiž usiluje zrušiť vízovú povinnosť ešte pred našim vstupom. Otázka víz je však pre nich veľmi citlivá, pretože mnohí ľudia, vrátane Slovákov, zneužívali britský azylový systém. Vízový režim má Veľká Británia asi so sto štátmi na svete, veľvyslanec však pripustil, že z desiatich kandidátov na vstup do EÚ ho uplatňujú jedine voči nám. "Ak bude referendum úspešné a Slovensko v roku 2004 bude člen únie, Slováci už nebudú mať žiadne obmedzenia. Budú môcť cestovať bez víz, ale i pracovať a obchodovať vo Veľkej Británii bez obmedzenia. Niektoré členské krajiny ako Nemecko či Francúzsko sa rozhodli diskriminovať ľudí zo strednej Európy a obmedzili možnosti pracovať. Slovensko musí mať rovnaké práva, ako ostatní," dodal veľvyslanec, ktorý je presvedčený, že naše referendum dopadne úspešne.
Podľa vedúceho obchodnej misie britskej ambasády Simona Digbyho, Slovensko bude mať asi najväčšiu šancu sa u nich presadiť drevárskymi výrobkami, napríklad nábytkom. Naopak, z Veľkej Británie možno po vstupe do EÚ očakávať skôr príchod služieb než tovarov. Prudký nárast britských investícií na Slovensku nehrozí. Investori totiž budú mať na výber desať nových členských štátov a musia mať dôvod na to, aby investície umiestnili práve na Slovensku. Veľké rezervy má naša krajina aj vo vlastnej propagácii na ostrovoch.
Erika Krčová
Foto - autorka