Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Kameníková obeťou belasej tvrdosti

Basketbalistky UMB B. Bystrica doma dvakrát zdolal

Banská Bystrica - V úvodnom zápase o tretie miesto v najvyššej basketbalovej súťaži žien domáce hráčky UMB od začiatku stretnutia viedli a nenechali nikoho na pochybách, kto zvíťazí. V nedeľňajšom druhom súboji však hosťujúci Slovan narobil väčšie problémy a v úvodnej štvrtine väčšinou viedol. Až v 7. min. sa domáce ujali vedenia, ale v 15. min. už bolo 29:29. Potom sa družstvá striedali vo vedení a až v 33. min. naklonili vysokoškoláčky misky na svoju stranu. Belasé im síce tvrdou hrou dlho nedovolili odskočiť na väčší rozdiel (v 35. min. 68:67), ale domáce veľkou bojovnosťou, keď v posledných piatich minútach hrali bez zranenej Kameníkovej, takticky vyspelým spôsobom hlavne v záverečných troch minútach rozstrieľali súpera. ,,V posledných piatich minútach, keď nám súper prvýkrát ušiel na tri body, sme mali štyri útoky, pri ktorých sme detinsky stratili loptu a pripravili sme sa o strelu. Raz Borovičková, potom Kozmonová a Szabová. Aj ďalšie situácie sme riešili zle a Belanskej trojka na 73:67 vlastne rozhodla, lebo záverečný vabank nám nevyšiel. Je to škoda, lebo celý zápas sme hrali veľmi dobre a všetko bolo otvorené. Mohli sme vyrovnať stav série na 1.1, ale chybami, ktoré nepatria do prvej ligy sme sa pripravili o výhru. Akoby sa dievčatá zľakli. V sobotu sme nedokázali ubrániť Libičovú, aj keď ďalšiu silu UMB predstavujú Kameníková, Belanská. V nedeľu sme ich ubránili trochu lepšie pod košom, ale sme v závere neubránili Belanskú a bolo to. Ešte však žijeme, lebo v takýchto zápasoch rozhodujú maličkosti, tu ž nič nové po taktickej stránke nevymyslíme, ale potrebujeme zmobilizovať sily. Hlavne, aby dievčatá za tohto stavu našli ešte psychické rezervy," povedal tréner Slovana Juraj Adamčík.

,,Dnes to bolo oveľa ťažšie ako včera, lebo súper hral oveľa tvrdšie. Nebudem hovoriť o niektorých zákrokoch, ktoré boli za mieru únosnosti. Dievčatá som upozorňoval, že nesmú uhnúť z týchto súbojov a prispôsobiť sa dianiu na ihrisku. Sťažnosti nám nepomôžu, len vlastná obetavosť a bojovnosť dokážu priniesť výsledok, čo dokumentovalo posledných desať minút druhého stretnutia. Dievčatá sú dobité a keby ste pozorovali, čo v nich je, ešte sa čudujem, že sú na nohách. Všetka česť za veľmi dobre zvládnutý záver po taktickej stránke a neostáva mi nič iné, len základnej päťke poďakovať," povedal tréner UMB Boris Žbirka. Doktor Mlynárik sa k zraneniu Kameníkovej vyjadril, že vedieť bude až po dôkladnom pondelkovom vyšetrení, ale poškodené má bočné väzy na ľavom kolene. ,,Otázka je prečo sa zranila. To, čo s ňou stvárali, bolo zlé. Všetci na ňu poľujú, ale na to sú rozhodcovia, aby ustrážili pravidlá. Ak to takto dopadlo, tak niekde je chyba. Zuzky mi je ľúto, lebo si ju vážim. Už aby to bolo všetko za nami. Náskok máme sľubný, ale posledný krok býva najťažší. Pokúsime sa sériu rozhodnúť už v Bratislave," dodal B. Žbirka.

1. zápas: UMB Banská Bystrica - Slovan Jopa Bratislava 78:63 (17:11, 23:20, 21:17, 17:15). Najviac bodov: L. Libičová 30, Kameníková 20, Belanská 19 - Borovičková 17, Mračnová 14, Sabová 10, TH: 21/19 - 14/11, fauly: 17 - 19, trojky: 7 - 6, rozhodovali: Brziak a Pavelka, 300 divákov.

2. zápas: UMB Banská Bystrica - Slovan Jopa Bratislava 81:70 (20:16, 17:22, 22:23, 22:9). Najviac bodov: Danihlíková 19, Kameníková a Belanská po 18 - Borovičková 20, Kozmonová 17, Hudecová 15, TH: 24/20 - 21/15, fauly: 21 - 22, trojky: 5 - 5, rozhodovali: Lukáč a Hricišin, 400 divákov. Tretí a prípadne štvrtý zápas sa hrá v štvrtok a piatok v Bratislave.