Myslíš, že deti majú nejaké svoje práva? Čo podľa teba znamenajú práva detí? Aj tieto dve otázky obsahoval dotazník, ktorým banskobystrické Občianske združenie (OZ) Nádej deťom začalo prácu na projekte Poznaj svoje práva. Bolo to pred rokom a na začiatku bolo zrejmé, že deti pojmu právo nerozumejú. A dnes? Tie isté deti nielenže sú autormi „miniknižočky“ Práva detí, ale rozprávajú aj iným deťom o tom, aké majú práva a nároky.
OZ Nádej deťom sa už päť rokov venuje deťom z rómskych, sociálne neprispôsobivých a sociálne slabých rodín, deložovaných do náhradných bytov na Internátnej ulici a Kotve. V súčasnosti je to 65 detí, s ktorými sa pracovníci OZ a dobrovoľníci stretávajú na pravidelných aktivitách a okrem nich ešte ďalších 22 detí. „Pri práci s týmito deťmi sme si uvedomili, že je potrebné, aby poznali, aké sú ich práva a nároky,“ hovorí programová manažérka OZ Jolana Nátherová. „Vychádzali sme pritom zo Svetového kódexu práv detí, pričom formu výučby sme zvolili takú, aby deti bavila a najmä, aby sa niečo aj naučili. Dospeli sme k tomu, že najlepšie bude, ak si deti samy spravia brožúrku. Trvalo nám to rok. Učili sme sa kresliť piktogramy, hovorili sme o právach a zamerali sme sa na to, aby deti vedeli nielen o svojich právach, ale aj to, kto im môže pomôcť, na koho sa môžu obrátiť, keď sú ich práva porušované. Ozajstný záujem zo 65 detí preukázalo dvanásť. Z nich sme sformovali skupinu dobrovoľníkov, ktorí po roku práce na projekte už sami učia ďalšie deti. Založili sme Radu práv detí. Radu si sami zvolili, rozdelili funkcie, takže máme prezidentku, viceprezidenta, manažérov a koordinátorov. Aj to je pre nich motivácia. Musia mať kredit osobnosti a tiež sa podľa toho správať.“
Prvou úlohou skupiny dvanástich detí bolo rozdať v triede brožúrky, vyvesiť na nástenku plagát svetového kódexu práv detí a hovoriť o tom. Mnohé učiteľky, ako deti s potešením skonštatovali, dali tejto téme priestor. Malá brožúrka s mottom „Aby deti konečne vedeli o svojich právach“, je prvou a zatiaľ jedinou svojho druhu na Slovensku a nesporne prispeje k tomu, aby práva detí neboli porušované, alebo aspoň čo najmenej porušované. A navyše, ako povedala riaditeľka Komunitnej nadácie Zdravé mesto Beata Hirt, ktorá spolu s manželom Chuckom knižočku Práva detí pokrstila, je krásne, že deti prevzali zodpovednosť za iné deti...
(gudz)
Text k foto:
1/ Časť Rady práv detí, prezidentka Petra je prvá zľava.
2/ Brožúrku Práva detí sladkým „detským“ šampanským pokrstili Beata a Chuck Hirt.