Banská Bystrica - "Nemôžem sa ubrániť pocitu, ktorý je stále silnejší, že pokiaľ ide o európske procesy Slovenska, KDH sa dostáva do protismeru," takto kritizoval minister zahraničných vecí Eduard Kukan politiku KDH vo vzťahu k Európskej únii. Reagoval tak na niektoré závery snemu KDH, týkajúce sa presadzovania ústavného zákona o zabezpečení suverenity Slovenska po vstupe do EÚ. "Prijaté závery nie sú v súlade s tým, ako Slovensko postupuje smerom do Bruselu. KDH netreba školiť, čo je to Európska únia, majú tam hlavného vyjednávača, ide skôr o politické premýšľanie a záujmy," dodal šéf diplomacie.
Minister E. Kukan sa spolu s ministrom práce Ľudovítom Kaníkom zúčastnili v piatok v Banskej Bystrici na regionálnej konferencii v rámci predreferendovej kampane o vstupe SR do EÚ. Bola v poradí už štvrtou zo série podobných podujatí, ktoré v každom kraji organizuje sekcia pre európske záležitosti Úradu vlády. Ani jeden z ministrov nepripúšťa úvahy, že by májové referendum o vstupe Slovenska do EÚ bolo neúspešné. Podľa E. Kukana je reálne, že na referende sa zúčastní viac ako 60 percent voličov tak, ako hovoria prieskumy verejnej mienky. Ako dodal, percento účasti voličov je dôležité, keďže je to signál do EÚ, ale i do ďalších krajín, ktoré referendum ešte len čaká, napríklad Česko. "Keď Slováci niečo odhlasujú, je úplne jasné, že Česi budú hlasovať úplne rovnako. Predsa nemôžeme byť niekde inde, viacej a ďalej ako oni," povedal šéf diplomacie. Na rozdiel od časti pozorovateľov si nemyslí, že presviedčacia kampaň v regiónoch začala neskoro. Niekoľko týždňov bude údajne stačiť, aby ľudí zo samospráv informačne "vyzbrojili" pre kampaň.
Minister práce Ľudovít Kaník poznamenal, že po našom vstupe do EÚ slovenské podnikateľské prostredie nezanikne a nebudú ohrozené ani pracovné príležitosti. Naopak, podnikateľom sa otvorí obrovský trh, dostanú možnosti na získavanie finančných prostriedkov.
Erika Krčová
Foto - Ján Krošlák