Kremnica – „Nevstupovať, životu nebezpečné", tabuľky s týmto nápisom sa pred niekoľkými dňami objavili na Štefánikovom námestí v Kremnici a hneď vzbudili pozornosť obyvateľov. O Kremnici, hlavne jej historickom jadre je známe, že ho pretína viacero podzemných chodieb a navyše je podkopané banskou činnosťou. Už koncom 19. storočia museli na námestí zbúrať mohutný Kostol Panny Márie, jednu z najvýznamnejších stavieb mesta, pretože sa začal prepadávať.
Podľa archívnych záznamov sa kostol spomínal už v 14. storočí. Pôvodne zrejme išlo o jednoloďový neskorogotický kostol, ktorý bol neskôr prestavaný. Rozsiahla prestavba do neskorobarokovej podoby sa uskutočnila iba sto rokov predtým, ako sa výrazne začala narúšať statika kostola. Následkom silného poddolovania námestia sa začalo pieskové podložie zosúvať, podľa niektorých údajov sa veže kostola v krátkom čase vychýlili o dva metre. V histórii mesta sa asanovanie kostola vtipne spomína aj ako vešanie svätých. Kostol zbúrali veľmi rýchlo, lebo sa obávali jeho zrútenia. Vzácne sochy z interiérov zavesil mestský hasičský zbor na laná a vyťahoval oknami z kostola. Dnešný zosuv je blízko prednej časti bývalého kostola.
Člen rady starších – poradného orgánu primátora – Milan Rybársky si všimol neveľký zosuv pred niekoľkými dňami. „Z archívnych dokumentov som vedel, že práve týmito miestami prechádzala podzemná chodba medzi bývalou lekárňou a budovou, kde sídli knižnica. Podobné zosuvy niekedy majú tendenciu zväčšovať sa a môžu byť životu nebezpečné, preto som na to upozornil mesto," hovorí Milan Rybársky. Mesto ihneď začalo zisťovať, v akom štádiu zosuv je a čo ho spôsobilo. Nejde o zanedbateľnú vec, lebo v blízkosti je ďalšia významná pamiatka – barokový stĺp Sv. trojice.
Ako nás informoval vedúci oddelenia výstavby a životného prostredia mestského úradu Anton Křivánek, situáciu neustále monitorujú. ,,Do úvahy prichádzajú dve alternatívy. Buď ide o zosuv starej, už nefungujúcej kanalizácie, alebo o podzemnú chodbu. Prvú alternatívu by sme skôr prijali, lebo by to bolo možné vyriešiť obyčajným zasypaním zeminou. Kanalizácia zväčša nešla do väčšej hĺbky. Horšie bude, ak pôjde o podzemnú chodbu," hovorí A. Křivánek. Mesto situáciu ustavične monitoruje a na pomoc prizve odborníkov z oblasti ochrany pamiatok a banskej činnosti. Aby sa riziko vstupu na zosuvové územie minimalizovalo, ohradili ho plotom. Pomoc mestu už prisľúbili firmy a jednotlivci, ktorí vlastnia archívne záznamy o tom, ako vyzeralo podložie mesta. S ponukou pomôcť sa na mesto obrátila aj katedra geotechniky STU v Bratislave. Vzácna pamiatka - stĺp sv. Trojice by nemal byť ohrozený podobným zosuvom, lebo naň boli vykonané statické posudky. Kompletnejšie informácie o pôvode zosuvu by malo mať mesto k dispozícii tento týždeň.
Kveta Fajčíková
Foto a reprofoto - Ján Krošlák
Text pod foto: Člen rady starších Milan Rybársky upozornil na zosuv na kremnickom námestí pre niekoľkými dňami.
Reprofoto: Pôvodne stál na námestí rozľahlý kostol Panny Márie. Koncom 19. storočia ho museli zbúrať, lebo sa začal prepadávať.