Bacúch - Obmedziť čiernu prácu je hlavným cieľom novely zákona o zamestnanosti, ktorá platí od začiatku roka. Mnohí však za naozaj významný nástroj na jeho dosiahnutie považujú až tzv. menšie služby organizované obcou, ktoré sa rozbiehajú od začiatku apríla a evidovaní nezamestnaní musia v ich rámci odpracovať pre obec určitý počet hodín. Očakáva sa teda, že postupne bude rásť počet tých, ktorí sa z evidencie na úradoch práce radšej odhlásia na vlastnú žiadosť.
Na základe dohôd medzi Okresným úradom práce v Brezne a obecnými úradmi začali menšie služby aj na Horehroní.
"Niektoré obce ich odmietli, my sme sa však rozhodli, že to skúsime. V obci je kopa práce, ľudia sú doma, teraz aspoň urobia niečo pre obec," povedala Janka Jančová z Obecného úradu v Bacúchu. Problémom však môže byť aj to, ak je v obci nezamestnaných priveľa. "Aby sme boli spravodliví, robiť by mali všetci. Ale u nás máme asi 150 nezamestnaných a naraz môže pracovať len pätnásť. Vybrali sme teda tridsiatich, ktorí sú bez práce najdlhšie a OÚP s nimi podpísal dohody." V Bacúchu ich potom rozdelili na dve skupiny - mužov a ženy, pričom každá odpracuje za týždeň tri zmeny po štyri hodiny. Na budúci mesiac sa dostane na rad ďalšia tridsiatka.
"Začali sme 1. apríla, ale namiesto pätnástich mužov nastúpilo len desať," upozornila na možný problém s dochádzkou J. Jančová. "Ich mená oznámime na OÚP, a ten voči nim podnikne právne kroky." Na vykonávanie prác v rámci menších služieb dohliada vedúci skupiny, ktorého vybrali tiež spomedzi nezamestnaných. Ten je však zamestnancom obecného úradu a v rámci verejnoprospešných prác ho platí OÚP. V Bacúchu nezamestnaní upravujú okolie tržnice, cintorína, školy, kultúrneho domu a ostatných budov vo vlastníctve obce, strihajú stromy a pod. Dohodu s úradom práce má obec podpísanú do konca roka.
Milan Kelemen