Bude sa Slovensko aktívne podieľať na záchrane veľrybích populácií?
Banská Bystrica - Deväť metrov dlhá veľryba v utorok symbolicky priplávala na Námestie SNP v Banskej Bystrici. Organizácia Greenpeace totiž aj takouto formou prezentovala možnosti suchozemského Slovenska pri ochrane týchto ohrozených živočíchov.
Aktivisti Greenpeace poukázali na dôležitosť celosvetovej ochrany veľrýb, ktorým hrozí úplné vyhynutie. Ako teda môže aj Slovensko pomôcť zachrániť ich ohrozené populácie? "Zistili sme, že o ochrane veľrýb má právo rozhodovať jediná organizácia - Medzinárodná veľrybárska komisia (IWC). Dvere do nej majú otvorené aj štáty, ktoré sa nepodieľajú na love veľrýb a nemajú prístup k moru, ale po vstupe do nej môžu aktívne rozhodovať, čo s veľrybami bude," povedal hovorca Greenpeace Juraj Rizman. "V IWC je v súčasnosti 49 krajín, viaceré z nich tiež nemajú more, ale vstúpili tam, aby mohli hlasovať za ochranu veľrýb. Na druhej strane je však tradičný veľrybárska krajina Japonsko, ktorá si formou investícií "kupuje" hlasy niektorých malých ostrovných štátov, aby v IWC presadzovali jeho záujmy, teda obnovenie komerčného lovu veľrýb." V komisii sú teda dve približne vyrovnané skupiny s rozdielnymi záujmami. Protiváhou Japonska a Nórska je desať krajín Európskej únie, USA, Austrália a iné štáty, ktorým záleží na ochrane veľrýb.
Hlavným cieľom akcie Greenpeace v Banskej Bystrici i v ostatných slovenských krajských mestách, ako aj v Česku, Maďarsku a Poľsku, je presadiť vstup týchto krajín do IWC. "Greenpeace vyzýva Ministerstvo životného prostredia SR, aby naša krajina zvážila možnosť stať sa členským štátom IWC. Ak by totiž vstúpila do tejto organizácie, mala by rovnaké práva a povinnosti ako ostatné členské štáty a bez ohľadu na to, že nemá prístup k moru, mohla by sa aktívne zapojiť do medzinárodných programov ochrany veľrýb a svojím hlasovaním tak zohrať kľúčovú úlohu pri udržaní zákazu komerčného lovu veľrýb," povedala Martina Badinová, koordinátorka projektu Zachráňme veľryby!
Milan Kelemen