Banská Bystrica - Hoci s ministrom školstva majú odbory, ktoré zastupujú 75 tisíc ľudí, korektný vzťah, problém vidia vo fungovaní ministerstva ako celku. Jeho výstupy nie sú dostatočne kvalitné a rýchle. Konštatoval to pri príležitosti Dňa učiteľov minulý štvrtok v Banskej Bystrici predseda Odborového zväzu školstva a vedy na Slovensku Ján Gašperan. Podľa neho by tento sviatok mal byť oslavou práce učiteľov, lenže situácia ich núti hovoriť stále o financiách.
Ako šéf školských odborov povedal, ministerstvo školstva nebolo do dnešných dní schopné rozpísať ministerstvu financií vyše 980 miliónov korún (v čom je zahrnutá i trojpercentná rezerva), v štátnom rozpočte pre tento rok určených školstvu. Z toho 600 miliónov korún tvoria mzdy a osobné príplatky učiteľov a pracovníkov v rezorte, ktoré mali byť rozpísané do konca januára. Na ministerstve sa však udiali personálne zmeny a rozpis stále chýba. To spôsobilo, že na niektorých školách a školských zariadeniach pracovníci nedostali osobné príplatky.
Podľa J. Gašperana vlani v školstve zaznamenali solídny rast platov, pričom tento trend bude pokračovať. K výraznému posunu tarifných platov došlo vlani u vysokoškolských pedagógov, teraz sa preto treba sústrediť na základné a stredné školstvo, v ktorom pracuje cez stotisíc ľudí. Od 1. júla by podľa dohody malo dôjsť k zvýšeniu platov pedagogických zamestnancov o päť percent a nepedagogických o osem percent. Hoci ministerstvo financií sa snaží posunúť termín na august, odbory trvajú na dohodnutom júlovom termíne. Priemerný plat učiteľa základnej školy je 13 170 Sk, v strednom školstve je to asi 14 200 Sk.
Erika Krčová