Prejaví sa význam novely viac po zavedení malých služieb v prospech obcí?
Brezno - Podľa novely zákona o zamestnanosti sa musia evidovaní nezamestnaní hlásiť na úradoch práce každé dva týždne alebo s nimi ináč spolupracovať. Tvorcovia zákona tak chceli postihnúť ľudí pracujúcich načierno a častejším chodením na úrady práce ich donútiť, aby sa z evidencie odhlasovali na vlastnú žiadosť. Novela však napr. vyššími nákladmi na cestovné postihla aj tých, ktorí by legálne pracovať naozaj chceli. O prvých skúsenostiach z uplatňovania novely sme sa porozprávali s riaditeľom Okresného úradu práce v Brezne Romanom Porhajašom.
"V našom okrese sme to nezamestnaným uľahčili tým, že ich chodíme evidovať aj priamo do obcí, čím im trošku znižujeme náklady na cestovné," povedal R. Porhajaš. "Robíme tak však aj kvôli nedostatočným priestorovým možnostiam na OÚP v Brezne. Pri 8000 evidovaných nezamestnaných to znamená 16 000 kontaktov mesačne a keďže v piatok nemáme úradné hodiny, za jeden deň by sme v Brezne museli vybaviť okolo tisíc klientov. Chodíme teda priamo do obcí, kde veľmi dobre spolupracujeme so starostami, ktorí nám poskytujú priestory. Aj tých približne dvetisíc Brezňanov, ktorých vybavujeme na OÚP každých 14 dní, však predstavuje značný nápor na našich zamestnancov. Predtým totiž na jedného referenta pripadlo denne 20-30 nezamestnaných, teraz aj sto."
Nezamestnaní majú zase problémy so zháňaním potvrdení o hľadaní práce. Niektorí zamestnávatelia im pečiatku dajú, iní nie a nájdu sa aj takí, ktorí si za takúto službu pýtajú peniaze. "Máme informácie, že breznianske i mimobreznianske firmy a podnikatelia žiadajú od nezamestnaného za pečiatku bežne sto korún, v jednom prípade to bolo dokonca štyristo korún," uviedol R. Porhajaš a dodal, že podľa neho takáto forma nie je skutočným zháňaním zamestnania, ale obyčajným pečiatkovaním. "Odhadujeme, že minimálne 50 percent nezamestnaných má skutočný záujem pracovať, a tí by si už voľné pracovné miesta dávno vystopovali a obsadili. My na OÚP však môžeme ponúknuť vždy len okolo 30-40 voľných miest, aj to väčšinou v problematických firmách alebo špecifických profesiách, ktoré nevieme obsadiť. Ťažko v tejto situácii hovoriť o sprostredkovaní zamestnania, keď nové voľné miesta prakticky nevznikajú, práve naopak. Očakávame ďalšie zvýšenie počtu nezamestnaných. Veľké problémy má totiž bývalá Mostáreň, kde síce pracuje štyristo ľudí, ale už dva mesiace nedostali výplatu."
Väčšie zvýšenie odchodu nezamestnaných z evidencie zatiaľ na OÚP v Brezne nezaznamenali. Podstatný nárast však zistili pri ich odchode na vlastnú žiadosť. Zatiaľ čo v minulosti tak urobilo dva až päť ľudí mesačne, vo februári už tridsať. Výraznejší rast očakáva riaditeľ OÚP keď sa rozbehnú tzv. malé služby v prospech obcí, počas ktorých musí nezamestnaný od 1. apríla bezplatne odpracovať trikrát po štyri hodiny týždenne. "Očakávam, že kvôli tomu sa budú ľudia z evidencie odhlasovať ešte viac a práve tým sa čierna práca môže eliminovať," povedal.
Milan Kelemen