Banská Bystrica - Hoci sa zvýšenie cestovného v banskobystrickej mestskej hromadnej doprave očávalo, v sobotu 1. marca viacerých prekvapilo. Cestujúci za lístok kúpený u vodiča zaplatil namiesto desiatich už dvanásť korún, ak použil čipovú kartu neodrátalo mu z nej osem korún ale 9,80 Sk. Zľavnené lístky pre dôchodcov a študentov stúpli z pôvodne piatich na šesť korún, ktoré zaplatia priamo vodičovi autobusu, v prípade čipovej karty zo štyroch na 4,90 Sk. V prípade prestupu do 40 minút, čo je však už komerčná zľava, zaplatí cestujúci 5,30 Sk.
Ako konštatoval dopravný námestník SAD - Banskobystrická dopravná spoločnosť, a. s. Ján Žambor, zvýšenie cestovného ovplyvnili dva faktory. Zvýšili sa ceny vstupov v nákladových položkách - išli hore pohonné hmoty, všetky druhy energií, viac zaplatí spoločnosť aj za náhradné diely a pod. Spoločnosť má tiež záväzky voči zamestnancom vyplývajúce z vyššej kolektívnej zmluvy, pričom odsúhlasený nárast mzdových prostriedkov pre rok 2003 je iba necelých deväť percent. Druhým faktorom je zmena sadzby DPH, ktorá stúpla z desiatich na štrnásť percent. Keby sa tarifa nemenila a zostala na úrovni roka 2002, spoločnosť by musela odviesť štátu naviac 4 milióny 590 tisíc korún. Podľa námestníka J. Žambora oproti minulému potrebujú v tomto roku, ak chcú dosiahnuť vyrovnaný hospodársky výsledok, asi o 19,5 milióna korún viac. To všetko v prepočte predstavuje zvýšenie v priemere o 20 percent.
Na našu otázku, prečo nepristúpili napríklad pri nezvyklej sume 9,80 Sk predsa len na zaokrúhlených desať korún, Ján Žambor reagoval: "Uvedomujeme si, že cena je už dosť na hrane únosnosti. Každé zvýšenie tarify cestujúci pocíti a nám to môže priniesť pokles frekvencie cestujúcich. Ak čipová karta umožňuje odrátavať aj takúto sumu, prečo by sme to neurobili? K 20 halierom na karte prirátajte ďalšie a za čas to ušetrí na ďalšiu jazdu."
Podľa neho, ak sa nič mimoriadne neudeje v domácej a svetovej ekonomike a budú platiť také podmienky ako za prvé dva mesiace roka 2003, tak s cestovným v Banskej Bystrici by sa už hýbať nemalo. "Všetci vieme, čo hrozí vo vzťahu k nafte, ak sa niečo udeje vo svete. Oproti jej vlaňajšej priemernej cene, ktorá bez dane predstavovala 22,50 Sk, len za január už bola cena 23,80 Sk," dodal J. Žambor s tým, že nový cenový výmer sa čaká v Nitre, v Prievidzi a od mája aj v Bratislave.
Úpravu cestovného pocítia tiež obyvatelia satelitných mestských častí patriacich do II. tarifného pásma. Problematické bude aj cestovanie citybusom, ktorý zabezpečoval spojenie medzi autobusovou stanicou a historickým centrom mesta. Využívali ho najmä dôchodcovia a turisti. Očakáva sa, že z finančných dôvodov sa obmedzí počet spojov na polovicu.
Erika Krčová