Banská Bystrica - Predseda petičného výboru za vypísanie referenda o vstupe Slovenska do Transatlantickej aliancie Eduard Chmelár je presvedčený, že v prípade ak ho prezident po vyzbieraní dostatočného počtu podpisov vypíše, Slováci budú hlasovať za vstup. Na pôde Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici to zdôvodnil tým, že pri mediálnych, politických a finančných možnostiach, ktorými disponuje vláda, sú organizátori referenda v jednoznačnej nevýhode. Pripustil tiež, že relevantné politické strany, ktoré by mohli počas kampane ovplyvniť verejnú mienku proti vstupu do NATO, svoju úlohu pravdepodobne nezvládnu.
"Otázne je tiež to, či prezident nevypíše referendum na čas prázdnin, alebo krátko pred prázdninami. Vtedy by sme museli uvažovať aj o termíne odovzdania petičných hárkov," dodal.
Chmelár považuje za ideálny termín prípadného referenda o vstupe do NATO totožný s referendom o vstupe do Európskej únie. "Myslím si, že pozitívum tohto načasovania je aj to, že zabezpečí dostatočnú účasť aj pre referendum o vstupe do únie," konštatoval Chmelár. Referendum v tejto súvislosti označil za prvý experiment o vyjadrenie názoru verejnosti k dôležitým otázkam organizovaný zdola.
Chmelár ešte pred konaním referenda pripravuje vydať knihu o aspektoch NATO, ktoré verejnosť ešte nepozná. "To bude môj príspevok, aby som urobil všetko preto, aby akcia dopadla úspešne," dodal.
Podľa šéfa petičného výboru petíciu už podpísalo vyše 250 tisíc ľudí a očakáva, že ich bude minimálne 400 tisíc.
Štátny tajomník ministerstva obrany Rastislav Káčer potvrdil, že vláda v prípade vypísania referendum organizačne zabezpečí. Dodal však, že nevidí dôvod, prečo by mala exekutíva politicky podporovať aktivity smerujúce k zápornému postoju k vstupu do NATO. Osobne vôbec nie je prívržencom teórie referenda ako nástroja priamej demokracie.
Daniel Vražda