Pripravujeme sa na vstup do Európskej únie, kde zdravotné poisťovne hľadajú pre svojich klientov ekonomicky najvýhodnejšie podmienky, čo naopak nemožno povedať o našom poistnom systéme. Z vlastných skúseností môžem potvrdiť, že naša súčasná poistná legislatíva pôsobí totálne demotivačne.
Obvodná gynekologická ambulancia na Kolkárni v Podbrezovej bola nefunkčná vyše roka, keď som ju prevzal. Pri uzatváraní zmlúv so zdravotnými poisťovňami som sa informoval, či by bolo možné v rámci práce v obvodnej ambulancii využiť aj moje nadstavbové špecializácie, ktoré som počas svojej vyše 36 - ročnej praxe nadobudol a doposiaľ vykonával v oblasti klinickej onkológie, cytopatológie a laseroterapie. V rámci zmluvného vzťahu to možné nebolo. A žiaľ, nie je to možné ani dodnes. Chýbajú vykonávacie predpisy, ako som bol informovaný z pobočky Združenej zdravotnej poisťovne Sideria, ktorá o moju prácu prejavila záujem. Je to škoda. Vykonávam totiž prácu lekára prvého kontaktu, ale aj onkogynekológa a cytopatológa v rámci včasnej diagnostiky zhubných nádorov a prekanceróz, t.j. stavov predchádzajúcich vzniku rakoviny.
V priebehu jedného roka sme podchytili desať prípadov rakoviny krčka maternice v štádiu mikroskopického ložiska (nešíri sa a na vyliečenie postačí jednoduchá operácia bez následného ožarovania a chemoterapie). Dvakrát sme včasne zistili rakovinu zo sekrétu prsníka. V takýchto prípadoch RTG, ani ultrazvuk nie sú schopné včasného zachytenia. Ide o veľmi zriedkavé odhalenie, na celoštátnej konferencii v Lúčkach v roku 2001 bol ako celoštátny priemer prezentovaný jeden včasne zistený nádor tzv. CIN III na jedného obvodného gynekológa. Okrem toho máme štyridsaťšesť histologicky overených dysplázií (predrakovinových stavov).
Aby som sa dopracoval k uvedeným výsledkom, predchádzalo tomu okrem iného 1700 odčítaných sterov, odobratých, zafarbených i odčítaných v mojej ambulancii.
Je neobvyklé, aby takúto diagnostiku vykonával lekár prvého kontaktu. On je povinný zmluvnej pacientke odobrať vzorku a postúpi ju na ďalšie úkony patológovi. Patológii uvedené úkony poisťovne bez problémov uhradia.
Dnes sa všade hovorí o reformách v zdravotníctve. Samotný minister zdravotníctva preferuje tzv. „one day surgery“ (jednodňovú chirurgiu). Na Slovensku však nie je možné realizovať takýto spôsob liečby, pokiaľ neexistuje potrebná legislatíva.
Mimochodom, pre ilustráciu, v porovnaní s pokročilým nádorom tvoril rozdiel v nákladoch na jednu pacientku bol v roku 1986 v Ústave klinickej onkológie v Bratislave prepočítaný na takmer 2 milióny Kčs. Koľko by to stálo dnes?
Zdá sa, že štát všetko ponecháva na entuziazmus lekára. Pokiaľ mu nechýba vybavenie, osvedčenie a skúsenosti, robí to za kapitačnú platbu, v tomto prípade 23,80 Sk mesačne, hoci momentálne k tomu patrí aj cca 68 Sk ročne za prevenciu pre poistencov nad 25 rokov. Nikoho nezaujíma, že nálezy sa vyskytujú aj v mladších kategóriách pacientov.
Jedným z dôležitých ukazovateľov sú náklady na recept. Istá poisťovňa uvažuje , že lekárom, ktorí budú mať nad priemer (napr. i pre malý počet zmluvných poistencov v regióne) znížia kapitačnú platbu. A zase sme tam, kde sme boli na začiatku. Najlepší poistenec bude taký, ktorý vôbec k lekárovi nepríde. Náklady nestúpnu poisťovni ani lekárovi. Kapitačné platby však budú. Čo na tom, že možno niektorý poistenec napokon predsa len príde, ale už dosť neskoro. Potom to však bude už sakramentsky drahé!!!
Trochu nám stúpne úmrtnosť, skráti sa priemerná dĺžka života obyvateľstva, ale to si vcelku nikto nevšimne. Máme totiž dosť iných starostí ako prežiť. Aspoň podaktorí!!!
MUDr. Miroslav Procházka, gynekológ