Banská Bystrica - Spomedzi 58 žiadateľov, ktorí spĺňali kritéria, žrebovali minulý štvrtok v Banskej Bystrici deviatich nájomníkov, ktorí sa nasťahujú do uvoľnených bytov po neplatičoch na Podháji a na Internátnej ulici. Mesto žiadateľov rozdelilo do kategórií a prvou z nich boli ľudia s trvalým pobytom v B. Bystrici, ktorí vyrástli v detských domovoch a nemajú kde bývať. Išlo o štyroch žiadateľov na jeden byt. Najpočetnejšou bola druhá kategória zastúpená rodinami s deťmi, kde aspoň jeden člen pracuje. Na päť bytov pripadalo 24 žiadateľov. Ostatné rodiny s deťmi tvorili tretiu kategóriu, kde sa spomedzi 23 žiadateľov žrebovali dvaja nájomníci. Štvrtú predstavovali samostatne žijúce osoby. Na sedem záujemcov pripadal jeden uvoľnený byt. V každej kategórii sa žrebovali aj náhradníci, pretože mesto bude ešte budúcich užívateľov bytov preverovať, či nedošlo k zmene ich pomerov.
Podľa šéfa referátu sociálnych vecí a bytovej politiky Mestského úradu v B. Bystrici Karola Langsteina, žrebovanie za účasti žiadateľov je v súčasnosti jediný transparentný spôsob vyberania nájomníkov. Dvaja z nich však počas žrebovania tento spôsob verejne napadli. Ľubomír Vágner sa dokonca ešte pred rozkrútením osudia s menami žiadateľov vzdal bytu, ak by ho náhodou vybrali. "Je to neprincipiálne a nemorálne riešenie. Toto je tak závažná vec, že to nemôže prejsť iba orgánmi mesta ako je mestská rada a prípadne bytová komisia mestského zastupiteľstva, ktorá nemá žiadnu výkonnú a ani rozhodovaciu právomoc. Kritériá, ktoré stanovili nezohľadňujú fakt, ako dlho človek na byt čaká. Niekto čaká na byt trinásť rokov a je na tom tak, ako ten, čo si podal žiadosť pred polrokom," konštatoval Ľ. Vágner. Paradoxné však je, že napokon bol vyžrebovaný ako náhradník, ale aj napriek tomu trval na tom, že by sa bytu zriekol, hoci ho veľmi potrebuje.
Pred piatimi rokmi prešli právomoci prideľovať byty na samotné mesto. Stovky žiadostí adresované Bytovému podniku mesta tak zostali zviazané vo fascikli a nikto ich neprevzal. Ako však tvrdí K. Langstein, každý, kto nutne potrebuje byt sa už za päť rokov dostal do ich databázy. Časový aspekt sa nezohľadňujú práve preto, že sa chceli vyhnúť poradovníkom a kšeftovaniu s bytmi. Ekonomická situácia ľudí sa mení a aj preto sa žiadosti o byt pravidelne obnovujú.
Erika Krčová