Banská Bystrica - V posledných týždňoch sa v Banskobystrickom kraji opäť vyskytlo viacero pokusov "dať do obehu" falošné bankovky, predovšetkým tisíckorunáčky. Vo väčšine prípadov sa tak stalo v novinových stánkoch, kde majú páchatelia po odhalení nepravosti peňazí predsa len možnosť ľahšie uniknúť. Potvrdzuje to aj prípad, ktorý sa stal v pondelok tesne pred šiestou hodinou večer v stánku na Clementisovom námestí v Tisovci. "Dvaja neznámi muži tam 52-ročnej predavačke predložili bankovku v nominálnej hodnote 1000 korún s úmyslom zakúpiť si za ňu tovar. Po vizuálnej kontrole a prejavení nedôvery predavačky k jej pravosti, sa dali muži na útek. Predavačka výskyt falzifikátu oznámila polícii na druhý deň o pol jedenástej predpoludním," povedala hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Marta Mandáková.
Dva podobné prípady sa stali tiež v Banskej Bystrici. V novinovom stánku na Ceste k Smrečine sa neznámemu mužovi zaplatiť za tovar falošnou tisíckorunáčkou podarilo. Bankovku, ktorá nevykazovala znaky pravosti, si totiž predavačka všimla až pri kontrole tržby. V inom stánku sa pokúšala podozrivou bankovkou v hodnote 1000 korún platiť pre zmenu neznáma žena. Predavačka si to síce všimla, neznámu sa jej však napriek snahe zadržať nepodarilo.
Hovorca Okresného riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Miroslav Gajdošík nás zase informoval o prípade, keď falzifikát bankovky, opäť v nominálnej hodnote 1000 slovenských korún, objavila zamestnankyňa VÚB v kazete nočného trezoru, pridelenej firme Belamo. Bankovka bola vytlačená na nekvalitnom papieri s dokreslenou vodotlačou. Falzifikát, tentoraz päťstokorunáčky, však našiel aj vodič diaľkového autobusu. "Na trase diaľkového autobusového spoja Lučenec - Bratislava neznáma osoba platila cestovné vodičovi päťstokorunovou bankovkou, ktorá svojím vyhotovením nevykazovala znaky pravosti. Vodič si to však všimol až pri prepočte tržby," uviedla o nie každodennom prípade M. Mandáková.
V stredu policajti v Lučenci kontrolovali osemnásťročného študenta Jozefa M. a pri vyberaní dokladov uňho zbadali dve päťstokorunové bankovky, ktoré sa im podľa nekvalitného papiera zdali byť falošné. Mladík sa vyjadril, že bankovky, na ktorých chýbali znaky pravosti, našiel asi pred štrnástimi dňami na ulici v meste.
Všetky podozrivé bankovky podrobia expertíze v Štátnej skúšobni platidiel Národnej banky Slovenska v Bratislave.
Milan Kelemen