Banská Bystrica - Dvaja dôstojníci Slovenskej informačnej služby vypovedali pred senátom Krajského súdu v Banskej Bystrici v kauze obchodovania s uránom., ktorú predseda Ľubomír Samuel označil za najdlhšiu v jeho kariére. Obidvaja potvrdili, že tajná služba na prípade pracovala a vykonávala aktívne opatrenia. SIS sa totiž podľa výpovede programom získavania informácií týkajúcich sa možného ohrozenia terorizmom zaoberala už od roku 1993.
"Informácia, že sa nejaká skupina pokúša zaobstarať alebo obchodovať s uránom, sa objavila v informačnom toku spravodajskej služby asi niekedy v januári 1997. Javila sa ako dôveryhodná. SIS sa do akcie zapojila až po tejto informácii," povedal pracovník tajnej služby. Jeho kolega však tvrdí, že v januári sa zapojil už do rozbehnutej akcie. Rozporuplná sa javí aj ďalšia výpoveď, že SIS nevedela o aký materiál ide, a preto sa snažila chrániť aj svojích príslušníkov.
"Museli vedieť, že materiál je neškodný, lebo po zadržaní ho skúmali bez špeciálnych opatrení," povedal jeden z obžalovaných.
Krajský súd pre rozhodnutie o vine, alebo oslobodení štyroch obžalovaných považuje za nutné zistiť práve to, či spravodajská služba obchod s uránom vyprovokovala, alebo sa zapojila do už prebiehajúcej nezákonnej akcie.
Dôstojník spravodajskej služby tvrdí, že v centrále musí existovať aspoň prvotná informácia z informačného toku, ktorú osobne videl. Súd preto rozhodol, že požiada vedenie SIS o túto informáciu, ktorá by mohla pomôcť objasniť, kedy sa SIS do akcie zapojila. Všetky ostatné dôkazy, vrátane spisu, aj napriek tomu, že súd v kauze ešte nerozhodol, tajná služba totiž skartovala.
Keďže sa senát domnieva, že pred šiestimi rokmi celý obchod s rádioaktívnym uránom 235 zorganizovala a kontrolovala tajná služba, musí ešte vypočuť posledného siskára, ktorý už druhýkrát na pojednávanie neprišiel. Podľa našich informácií požiadal z dôvodu bezpečnosti o ochranu, tú mu však zamietli. Zatiaľ jediná konkrétna výpoveď je od Štefana H., ktorý potvrdil, že sa obchodu zúčastnilo okolo 20 príslušníkov SIS a celý bol od začiatku až do konca zvukovo a obrazovo zaznamenaný.
Prokurátor navrhol aj vypočutie exministra vnútra Gustáva Krajčiho, ktorý krátko po akcii uviedol, koľko asi SIS na prípade pracovala. Súd však Krajčiho výpoveď pre rozhodnutie nepovažuje za dôležitú.
Koncom roku 1996 sa dostala skupina štyroch obžalovaných k ponuke na obchod s rádioaktívnym uránom. Urán aj fyzicky dostali a pokúsili sa ho predať neznámemu Maďarovi, ktorý bol s najväčšou pravdepodobnosťou tiež z SIS. Pri predaji ich zadržala polícia. Senát krajského súdu už raz obžalovaných pre dôkaznú núdzu oslobodil, Najvyšší súd však rozsudok zrušil a prípad vrátil. Súd pojednávanie odročil na neurčito.
Daniel Vražda
Foto – Ján Krošlák