Lučenec - Prvé znížené sociálne dávky, ktoré vyplácali v minulom týždni pošty na južnom Slovensku, aj napriek očakávaniam a mimoriadnym opatreniam nespôsobili žiadny mimoriadny rozruch. Lučenské pošty boli od rána preplnené, ale jediné incidenty, ktoré zaznamenali, mali sociálne odkázaní, a to najmä Rómovia medzi sebou. Podľa zainteresovaných k pokojnému priebehu vyplácania prispeli najmä mediálne informácie o zosilnených policajných hliadkach v niektorých mestách, ale aj odbory sociálnych vecí, ktoré klientov na zníženie dávok pripravovali už od novembra minulého roka.
Riaditeľka lučenskej pošty Danica Madáková na tento deň, keď sa očakávali incidenty rozhnevaných poberateľov dávok, nepožadovala policajnú ochranu pre svoju pobočku.
"Dnes bol až na pár maličkostí pokoj. V minulosti sme mali problémy, ale aj súkromná bezpečnostná služba bola zbytočná. Keď Rómovia zaplnia priestory pobočky, to si neviete predstaviť," povedala šéfka pošty Madáková.
Každý mesiac si pre sociálne dávky chodí len do jej pobočky okolo 2 tisíc ľudí, ale priestormi za jeden deň prejde dvakrát toľko. Rómovia totiž chodia s celými rodinami. "To množstvo by sa nijako nedalo zvládnuť," dodala Madáková.
Nespokojní Rómovia už od rána od ôsmej plnili pošty. "Treba referendum, nech odvolajú Dzurindovu vládu. Keby sa tak vrátil Mečiar, alebo komunisti," povedal Lučenčan s piatimi deťmi a manželkou na materskej, ktorému klesli sociálne dávky z približne 13 na vyše 10 tisíc korún. Väčšina nespokojných Rómov od tohto mesiaca prichádza asi o 500 korún. Pre niektorých to znamená, že celá sociálna dávka im nepokryje ani náklady na byt.
"Dostávam sociálnu výpomoc 1400 korún a za byt platím 1800. Asi ho nebudem platiť...potom ma vysťahujú," konštatoval postarší muž. Otvorene protestovať sa však nezamestnaní v Lučenci boja.
"Zavolali by na nás policajtov, a to by sa im hodilo. Nepočuli ste, v televízore o tom hovorili, že polícia má kvôli nám pohotovosť," reagoval mladý Róm na ulici pred poštou.
V súvislosti so zníženými sociálnymi dávkami nezaznamenali incidenty ani na Odbore sociálnych vecí Okresného úradu v Lučenci. Vedúca odboru Alexandra Šagátová bola pripravená aj na tento variant. "Dolu máme súkromnú bezpečnostnú službu, ktorá hliadkovala aj na našom poschodí. Ak by vznikol nejaký problém, volali by sme mestskú aj štátnu políciu. Vopred sme ich však o pomoc nepožiadali," konštatovala.
V okrese Lučenec poberá sociálne dávky takmer 7 tisíc ľudí, z toho asi 2300 tvoria rodiny s deťmi. Ako povedala Šagátová, zníženie sa až na malé výnimky dotklo všetkých klientov odboru.
Daniel Vražda
Foto – Ján Krošlák