Banská Bystrica - Jedna z najkvalitnejších slovenských sociálnych sietí pre bezdomovcov je v Banskej Bystrici. V súčasnosti v jej zariadeniach žije takmer 70 klientov. Súčasťou, a teda prvý stupeňom je nocľaháreň Večierka, ktorú sa vlani konečne po rokoch podarilo presťahovať z nevyhovujúcich priestorov na Bočnej ulici do areálu resocializačného zariadenia Nádej-Šanca.
Ako konštatoval šéf Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Banskej Bystrici Ivan Šediba, staré priestory vlhli a navyše nepostačovali ani kapacitne. Priestor bol členený na dve časti, takže ak sa tam na noc ubytovala žena, nemohli už obsadiť voľné postele v jednej časti. Kapacita starej nocľahárne bola asi sedem až osem miest. Vlani sa však podarilo vybudovať nové priestory s kapacitou 12, v prípade núdze až 16 miest, kde môžu bezdomovci prespať. Ide o unimobunky, ktoré sú aj lepšie členené a navyše SČK tým ušetrí i miesto vychovávateľa, kedže Večierka je priamo v areáli Šanca-Nádej a môžu sa tam zamestnanci zastupovať.
Myšlienka existencie nocľahárne priamo v areáli zariadenia II. stupňa, akým Šanca-Nádej je, vychádza z päť rokov starého maďarského projektu. Ako tvrdí I. Šediba, v Maďarsku sú nízkoprahové centrá situované práve v areáli takého zariadenia, ktoré bezdomovci môžu obývať dlhší čas a celý deň, čím sa jednoznačne zvyšuje interná motivácia tých bezdomovcov, ktorí ráno musia nocľaháreň opustiť.
SČK získal finančné prostriedky na presťahovanie nocľahárne do rozumnejších priestorov z lotérie cez ministerstvo financií v sume takmer 1,2 milióna korún. Okrem SČK prispelo i samotné mesto pol miliónom korún, ktoré išli najmä na vybudovanie inžinierskych sietí. Celkové náklady na zakúpenie unimobuniek, ich osadenie a siete vyšli cez dva milióny korún.
Riaditeľ Územného spolku SČK považuje za úspech aj splnenie ďalšej úlohy, a to zmenu vykurovacieho média. Priame vykurovanie celého zariadenia Šanca-Nádej elektrickou energiou stálo 300 až 400 tisíc Sk. Nutná bola teda plynofikácia, čo sa podarilo aj keď nie v celom zariadení. Práve koncom roka spustili tento systém vykurovania, ktorý už po zvýšení bude predstavovať ušetrenie nákladov na kúrenie zhruba o štvrtinu z predchádzajúcich. SČK však podal cez švajčiarsku ambasádu projekt na japonské nadácie a ak získa financie v predpokladanom objeme asi dva milióny korún chce ich využiť na ďalšie úpravy celého zariadenia. Dotiahli by sa horné poschodie zariadenia, ktoré sú ešte stále vykurované priamo elektrickou energiou. Plánujú tiež dokončiť spoločenskú miestnosť, kde by mali ich klienti možnosť stretnúť sa a takisto na prestavbu čaká terapeutická miestnosť. Päť či šesť rokov by sa v takom prípade nemuselo do objektu už vôbec investovať.
Celkovú úspešnosť resocializácie odhaduje I. Šediba na 14 až 21 percent. Ako tvrdí do značnej miery ju ovplyvňuje zákon, ktorý je pre ich klientov demotivujúci. Totiž ak za úspech považovali to, že si klient našiel prácu a prestal byť iba pasívnym poberateľom sociálnej dávky, tak zákon, s ktorým bojujú už asi dva roky, v takom prípade už neumožňuje týmto ľuďom poskytnúť služby útulku.
Erika Krčová
Foto - Ján Krošlák