Staré Hory - Doterajší charakter tohtoročnej zimy, počas ktorej sa už vystriedalo niekoľko extrémne chladných a hneď nato veľmi teplých období, je voči prírode neprívetivý. Náhle oteplenie už pred Silvestrom v pohorí Veľkej Fatry vydurilo z brlohov dva medvede. Keďže ich "koliby" v ihličnatých mladinách boli len z vetiev, nečudo, že im do takýchto pelechov počas intenzívnych dažďov napršalo. Ostatná vlna oteplenia mala minulý týždeň na svedomí predčasný budíček aj pre ďalšieho maca, tentokrát zo Starohorských vrchov.
Náhle striedanie chladných a teplých období postihlo aj populácie vtákov v lesoch. Prudké teplotné výkyvy totiž spôsobili, že dážď namŕzal na kmene a konáre stromov a ľadová škrupina niektorým vtáčím druhom znemožňovala prístup k potrave. Najmä sýkorky, ale i kôrovníky a brhlíky tak museli nedobrovoľne držať "pôst", čo sa odrazilo na vysokej úmrtnosti v niektorých lokálnych populáciách. Výskum v lesných komplexoch Veľkej Fatry a Starohorských vrchov v okolí Starých Hôr začiatkom tohto roka ukázal napr. u sýkoriek uhliarok a sýkoriek lesklohlavých až 50-80-percentnú úmrtnosť!
Rýchle ochladenie po predchádzajúcom oteplení negatívne postihlo aj stromy, najmä listnaté. Viaceré velikány javorov a bukov, najmä tie, ktoré už zub času poznačil rôznymi dutinami, po prudkom ochladení popraskali. Bútľaviny sa totiž počas oteplenia naplnili vodou, ktorá po náhlom poklese teplôt zamrzla a následkom rozpínania ľadu strom praskol. Na jar sa takéto "jazvy" stanú vstupnou bránou pre spóry drevokazných húb, spôsobujúcich hnilobu kmeňov. Následne dôjde k statickému oslabeniu kmeňa, ktorý náporu vetra podľahne oveľa ľahšie ako zdravý kmeň.
M. Saniga