Banská Bystrica – Stretnutie pracovníkov, poslancov a hostí banskobystrického VÚC v závere minulého roka sa nieslo nielen v znamení sviatkov štedrosti - a s tým spojeným rozdávaním odmien a slávnostným pohostením, ale aj v znamení kultúry. Tá však, bohužiaľ, väčšinu prítomných nezaujala natoľko ako stoly plné dobrôt a „nutnosť“ hovoriť počas kultúrneho programu a slávnostnej vernisáže v priestoroch VÚC premiérovej výstavy obrazov, úspešne konkurovala slušnosti a taktu. Slová výtvarníka Jaroslava Uhela, starostu Detvianskej umeleckej kolónie, ktorej členovia v sídle VÚC na Námestí SNP v Banskej Bystrici prezentujú svoju výtvarnú tvorbu, tak zanikali v predsviatočne naladenej hlučnej vrave.
Detvianska umelecká kolónia (DUK), ako nám pred vernisážou povedal jej organizačný manažér Milan Malček, nadväzuje na tradície Detvianskej maliarskej kolónie, ktorú pred sto rokmi (1901) založil Jaroslav Augusta. Združovala maliarov z Rakúsko – Uhorska, z Čiech, Nemecka, ktorí chodili tvoriť na Detvu.
„Myšlienka oživenia tradícií Detvianskej maliarskej kolónie vznikla v roku 1995 na výtvarnom sympóziu na Bielych vodách pri Detve. Predvlani, pri stom výročí kolónie sme ju realizovali založením Detvianskej umeleckej kolónie. Umeleckej preto, lebo ju nechceme obmedziť len na maľbu, ale aj iné oblasti výtvarného a tiež literárneho umenia. Na minuloročnom, prvom valnom zhromaždení DUK, ako občianskeho združenia, sme prijali do kolónie 28 výtvarných umelcov z celého Slovenska. Väčšinou sú to umelci, ktorí mali alebo majú spojenie s Detvou. Rodáci, ako napríklad Marián Drugda, či Janko Hnilica. Obaja žijú v Bratislave, ale radi sa vracajú do rodného kraja. Ďalej sú to ľudia, čo tu majú korene, ako akademická maliarka pani Chabadová, ktorá má manžela z Detvy a mnohí ďalší, ktorým Detva a celé Podpoľanie prirástlo k srdcu a chcú v tomto kraji hľadať inšpiráciu, tvoriť,“ povedal Milan Malček a dodal ešte, že Detvianska umelecká kolónia nemá za cieľ byť uzatvoreným a lokalitou obmedzeným, výberovým spoločenstvom. Dvere do nej sú otvorené pre každého umelca. Dôležitá je kvalita tvorby.
Výtvarní umelci združení v DUK, ako sme už spomenuli, v týchto dňoch prezentujú svoju tvorbu v banskobystrickom VÚC. Umelecké diela vdýchli úradným priestorom charizmu noblesnosti a zároveň pocit pokoja, aký dokážu vyžarovať obrazy namaľované s láskou a citom. Výstavou DUK, ako sme sa dozvedeli na vernisáži, sa začala tradícia pravidelných výstav v sídle VÚC.
„Pre nás je cťou, že tu vystavujeme ako prví,“ povedal Milan Malček. „Dostali sme sa sem vlastne vďaka tomu, že som sa na tunajší odbor kultúry obrátil so žiadosťou o podporu. Aj keď, ako som sa dozvedel, VÚC môže dotovať len štátnu kultúru, nie aktivity organizácií typu občianskeho združenia ako sme my, podpory sa nám dostalo. Ponúkli nám možnosť vystavovať vo svojich priestoroch. A to ako prvým už v decembri, čím by sme interiér esteticky zveľadili na slávnostné ukončenie roka.“
Detvianska umelecká kolónia vo VÚC vystavuje do konca januára, ako však uviedol Milan Malček, vo výstavnej činnosti v týchto priestoroch budú pokračovať a autorskými výstavami postupne predstavia všetkých svojich autorov. Po Horskom hoteli Poľana nad Hriňovou a Penzióne Dukát vo Zvolenskej Slatine sa tak sídlo VÚC v Banskej Bystrici môže stať ďalším miestom stálych výstav DUK.
(gudz)