Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Hľadal spôsob ako sa uplatniť v rodnom meste

J. Demian: Chcel by som , aby bolo Brezno vnímané

Takmer celý svoj život prežil v Brezne. Nenaplnil očakávanie Milana Marčoka pracovať v Banskobystrickom samosprávnom kraji. V komunálnych voľbách stavil na SDĽ a HZDS, pretože majú silnú a pevnú voličskú základňu. Stranícky kolega primátora Faška chce z Brezna vybudovať turistické centrum južnej časti Nízkych Tatier. Rómsku otázku zamýšľa riešiť aj vysťahovaním tohto etnika zo stredu mesta, aby nimi obývané priestory ponúkol podnikateľom. Distingvovaný a podľa vlastných slov komunikatívny človek odmietol komentovať obdarovanie detských domovov Mikulášom Černákom. Prichádzajúci najmocnejší muž Brezna, prednosta okresného úradu a primátor mesta v jednej osobe, má meno Jaroslav Demian.

Skryť Vypnúť reklamu

Mohli by ste našim čitateľom opísať pocit, ktorý ste prežívali, keď ste sa dozvedeli o svojom zvolení za primátora Brezna?

Bol to veľmi príjemný pocit. Dôvera spoluobčanov vždy človeka poteší. Cítil som, že je za mnou 1800 voličov, ktorí mi odovzdali svoj hlas. I touto cestou im chcem poďakovať za dôveru a budem sa usilovať ju nesklamať.

Čo bolo hlavným dôvodom toho, že ľudia volili práve vás? V čom ste boli iný, príťažlivejší než ostatní kandidáti?

Myslím si, že je to, okrem iného, aj odraz mojej doterajšej práce. Osem rokov som poslancom mestského zastupiteľstva. Vždy som sa snažil vystupovať odborne, nie politicky. Štyri roky pôsobím v miestnej štátnej správe ako prednosta. Jednoducho, niečo je za mnou vidieť. Ľudia to vnímajú kladne a ohodnotili to aj pri voľbách.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo sa týka kampane, viedol som ju korektne. Snažil som sa vyhýbať komentovaniu kampane svojich protikandidátov. Vlastnú som založil na stretnutí s občanom. Išiel som do každého obvodu. Na druhej strane som mal podporu strán, ktoré majú stabilnú voličskú základňu.

Výber politických strán, za ktoré ste kandidovali, bol pragmatický alebo sa cítite byť aj presvedčeným prívržencom týchto strán?

Išlo doslova o pragmatický prístup. Rokovanie o mojej podpore, ktoré som viedol s viacerými stranami, dopadlo tak, že ma nakoniec v koalícii podporilo SDĽ a HZDS. Je však pravda, že som členom a dlhoročným funkcionárom SDĽ.

Post primátora si vyžaduje celého človeka. Ako prijali správu o vašom zvolení najbližší doma?

Manželka sa potešila. Držala mi palce. Samozrejme, že človek je primátorom 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Doma si to uvedomujeme. Budem sa snažiť vytvoriť si priestor na to, aby som sa mohol venovať svojim dvom malým synom. Uvidíme, ako sa nám to podarí skĺbiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Doteraz ste vykonávali funkciu prednostu okresného úradu. Po zvolení za primátora abdikujete na post prednostu? Už je známe meno vášho nástupcu v tejto funkcii?

Oficiálne nie je známe meno nového prednostu. Vláda ma musí odvolať z funkcie prednostu okresného úradu. Ak to urobí do konca roka, nič nebráni tomu, aby som nastúpil tretieho januára na post primátora mesta. Ak ma vláda sama neodvolá, budem musieť požiadať o uvoľnenie z tejto funkcie.

Primátor Faško povedal, že jeho nástupca by mal mať v srdci mesto. Ako je na tom vaše srdce?

Narodil som sa v Brezne. Okrem vysokoškolského štúdia som celý život prežil v tomto meste. Po vysokej škole som sa zamestnal v bývalej mostárni. Mám veľmi dobrý vzťah k Breznu. Mal som aj iné ponuky. Mohol som odísť napríklad do Banskej Bystrice alebo niekde inde. Stále som však hľadal spôsob ako sa uplatniť tu. Rodinné, citové a priateľské väzby tu mám tak silné, že si ani neviem predstaviť moje pôsobenie niekde inde.

Ani kariéra vo vyššom územnom celku vás nelákala?

VÚC ma lákal. Pán predseda mal možno predstavu, že po odvolaní z postu prednostu prídem na plný úväzok pracovať do Banskej Bystrice. Myslím si, že funkcia poslanca VÚC a primátora sa dá skĺbiť.

Aké sú vaše vzťahy s Vladimírom Faškom? Budete sa uchádzať o jeho radu pri vykonávaní funkcie primátora?

Je známe, že aj on počas dvoch volebných období na post primátora kandidoval za Stranu demokratickej ľavice. Povedal by som, že sme dosť úzko spolupracovali. S pánom Faškom sme sa už stretli a prebrali niektoré témy. Povedal, že je ochotný ktorúkoľvek sobotu alebo nedeľu sadnúť si a rozobrať niektoré veci. Má predsa osemročnú skúsenosť. Ja stojím o každú dobrú radu.

Pri našom poslednom stretnutí primátor V. Faško povedal, že dôvodom na odchod z funkcie je z 80-tich percent znechutenie. Máte liek na znechutenie? Nebojíte sa, že vás postihne podobný osud?

Pán primátor bol znechutený z určitého vývoja, ktorý nastal v mestskom zastupiteľstve. V ňom sa vyhrocovala situácia napríklad ohľadom predaja bytov na Švermovej ulici. Boli sme svedkami osobných útokov niektorých poslancov. Myslím si, že som komunikatívny typ. Viem prijímať a takisto viem selektovať myšlienky. Nemám problém sadnúť si s ktorýmkoľvek poslancom a prediskutovať veci tak, aby na zastupiteľstve neprebiehali kontraverzie. Samozrejme, že asi nie vždy sa nám to podarí. Názory sú totiž rôzne.

Aké budú priority vášho pôsobenia vo funkcii primátora Brezna?

Veci, ktoré treba urobiť sa nedajú vyriešiť v priebehu jedného volebného obdobia. Aj môj volebný program bol prispôsobený tejto situácii. Investičné akcie sú tak náročné, že budeme musieť v rozpočte dlhšie kumulovať kapitálové prostriedky, aby sme si mohli dovoliť dom smútku a zastrešenie zimného štadiónu.

Na stretnutí s občanmi som však zistil, že im mnohokrát chýbajú aj základné veci ako je cesta, verejné osvetlenie, voda, kanál. Chcel by som sa teda v prvom rade sústrediť na tieto veci, na veci, ktoré súvisia s kvalitou života. Chcem, aby všetci obyvatelia Brezna, či bývajú v strede, alebo na okraji mesta, mali rovnakú kvalitu života. Potom prejdem k väčším investičným akciám.

Voliči sa pri našej otázke, čo považujú za dôležité urobiť v nasledujúcom volebnom období, rozdelili na dve veľké skupiny. Jedna dávala ako prioritu stavbu domu smútku, druhá prekrytie zimného štadióna. Ktorá z týchto priorít hrá prím u vás?

Už na predchádzajúcom zastupiteľstve sme riešili otázku zakrytia zimného štadióna. Pán primátor rozbehol rokovanie so Železiarňami Podbrezová a so Slovenským olympijským výborom. Ako ma informoval, je to na dobrej ceste. Možno sa nám podarí splniť obidve tieto priority ešte v tomto volebnom období.

Odchádzajúci primátor Faško v rozhovore pre náš týždenník povedal, že najväčší problém, ktorý bude musieť nový primátor riešiť, je reforma verejnej správy. Prišla vraj príliš neskoro alebo príliš skoro. Čo si o tom myslíte?

Reformu vnímam z pozície prednostu okresného úradu. Vnímam, že niektoré kroky v reforme, v prenose kompetencií, neboli dotiahnuté. Možno boli aj nesprávne načasované. Ak sme delimitovali základné školstvo pod samosprávu a rozpočtovanie miezd a ich transfer na obce bude naďalej vykonávať štát, tak to nevidím ako šťastné riešenie. Myslím si, že ekonomicko-hospodárske záležitosti mali plne prejsť na obce.

Na druhej strane je tu otázka načasovania reformy. Voľby prebehli iba pred niekoľkými dňami. V deviatich z tridsiatich obcí okresu plus mesto máme nových starostov. Spolu s nimi máme uzatvoriť delimitáciu do konca roka. Povedal by som, že z ústredných orgánov chýba jasnejšia inštrukcia, ako to má prebehnúť. Určitá metodika bola spracovaná, nie sú však vyjasnené niektoré detaily, napríklad tok finančných prostriedkov na mzdy opatrovateliek. To všetko sú veci, ktoré samosprávu zaujímajú najviac.

Zjavným problémom Slovenska, ale aj Brezna je rómska otázka. Ako ju budete riešiť?

Mesto už v minulosti stavalo tzv. osadu Hlavina. Bola budovaná ako rómska osada. V tomto volebnom období boli získané z ministerstva výstavby peniaze na projekt jej dostavby. Takýmto spôsobom môžeme postúpiť ďalej v tom, že sa uvoľnia priestory v centre mesta, ktoré sú už mestské a dali by sa využiť lepšie. Mojou predstavou je hlavne dokončiť osadu Hlavina, aby tam bolo zabezpečené štandardné bývanie. Na druhej strane si myslím, žeby sme sa mali rómskej otázke viac venovať aj v meste. Vo volebnom programe som dal návrh, aby bol na mestskom úrade človek, ktorý sa bude venovať rómskej otázke. Rómov nestačí nasťahovať do nových bytov. Treba viac pracovať s rómskou mládežou, predovšetkým prostredníctvom rómskych asistentov. Na riešenie tejto otázky existujú aj určité zdroje z eurofondov. Mesto by malo spracovávať projekty, ktoré sa budú uchádzať o prostriedky zo spomínaných fondov. Myslím si, že pri Hlavine by sme mohli postaviť aj materskú školu pre rómske deti. Je potrebné, aby sme začali od malých detí, ktorým sa bude niekto venovať.

Jednou z najznámejších osobností Brezna je Mikuláš Černák. Aký je váš vzťah k nemu? Čo hovoríte na jeho mikulášsku dobročinnosť určenú detským domovom?

Nebudem komentovať.

Čo by pri vyslovení názvu mesta Brezno malo človeku v mysli evokovať? Čo chcete ako primátor z Brezna spraviť?

Brezno je prirodzené centrum Horehronia. Ide o región, ktorý má nerozvinuté možnosti cestovného ruchu. Chcel by som, aby Brezno bolo vnímané ako turistické centrum južnej časti Nízkych Tatier.

Váš odkaz čitateľom Smeru Magazína občanom Brezna?

V predvolebnej kampani som použil heslo Spoločnými silami splníme cieľ pred nami. To, čo chceme dosiahnuť nie je len záležitosťou primátora a zastupiteľstva. Musí to byť spoločné úsilie všetkých, ktorí tu žijú a podnikajú. Pre krajšie, lepšie a bezpečnejšie mesto Brezno.

Ján Krempaský

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 9. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 10. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 1. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 8. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 18 376
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 189
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 9 945
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 835
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 840
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 4 564
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 638
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 204
 9. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 224
 10. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 018

Blogy SME

 1. Marek Strapko: Tá smrtka z kúpaliska naozaj prišla...
 2. Stanislav Jurčišin: Ideológia po kapitalisticky
 3. Jaroslav Polaček: V Košiciach máme klzisko svetových rozmerov
 4. Štefan Vidlár: Nepekne hovoríš o dôchodcovi
 5. Róbert Kotian: Ako sa Edo zaťal
 6. Tomáš Tenczer: Prečo ľudia nechcú deti?
 7. Miroslav Haviar: Naozaj majú všetci nárok?
 8. Marek Brezovský: Koniec pretvárky, späť na stromy. Debata o očkovaní čoraz viac pôsobí, že mentálne žijeme v pralese.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 16 271
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 241
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 846
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 702
 5. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 333
 6. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 3 830
 7. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 622
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 548
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Niektoré trate sú už k dispozícii.


TASR 3. dec
Ilustračná fotografia.

Kapacitu pre covid pozitívnych pacientov majú naplnenú.


SITA 3. dec
Nový most do mestskej časti Iliaš.

Investícia presiahla 1,5 milióna eur.


3. dec
Zberný dvor v Radvani.

Vybudovali ho po vzore francúzskych zberných dvorov.


SITA 2. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zverejnili jej meno, adresu i profil na Facebooku. Hygienička Martina Kučíková patrí po minulom týždni zrejme k najznámejším z odboru.


3. dec

V martinskej nemocnici sa situácia nezlepšuje.


3. dec

V rámci svojho záverečného vystúpenia sa predstaví so skladbou, ktorá sa s ňou tiahne celý jej život.


21 h

Dlhoročná folkloristka, speváčka, členka folklórnych skupín a propagátorka ľudovej kultúry a zvykov našich predkov Martina Žabčíková zomrela 29. novembra vo veku 37 rokov.


2. dec

Blogy SME

 1. Marek Strapko: Tá smrtka z kúpaliska naozaj prišla...
 2. Stanislav Jurčišin: Ideológia po kapitalisticky
 3. Jaroslav Polaček: V Košiciach máme klzisko svetových rozmerov
 4. Štefan Vidlár: Nepekne hovoríš o dôchodcovi
 5. Róbert Kotian: Ako sa Edo zaťal
 6. Tomáš Tenczer: Prečo ľudia nechcú deti?
 7. Miroslav Haviar: Naozaj majú všetci nárok?
 8. Marek Brezovský: Koniec pretvárky, späť na stromy. Debata o očkovaní čoraz viac pôsobí, že mentálne žijeme v pralese.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 16 271
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 241
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 846
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 702
 5. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 333
 6. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 3 830
 7. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 622
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 548
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu